Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Ponad 30% kukurydzy na etanol w USA

Obrazek

W Ameryce prawie 30% kukurydzy przeznacza się na etanol. W stanie Iowa – gdzie produkuje się jej najwięcej w całej Ameryce – jest to aż 46%.

Karol Bujoczek8 czerwca 2015, 08:28

Produkcja etanolu ustabilizowała znacznie ceny kukurydzy w USA. W ciągu ostatnich 10 – 12 lat sektor ten rozwinął się na tyle, że dziś przerabia 30% ziarna kukurydzy w całym kraju. W północno-wschodnich stanach (tzw. Midwest) krajobraz zdominowany jest właśnie przez dwie uprawy: soję i kukurydzę. Ale jak przekonują rolnicy, to właśnie one dają najlepsze wyniki finansowe w uprawie. Kukurydza i soja pozwalają najlepiej wykorzystać potencjał dobrych gleb i dogodnego klimatu w okresie wegetacji, bo zimy w tym regionie są tak ostre, że ziemia zamarza do 1 m głębokości. Amerykańscy farmerzy decydują się więc tylko na te dwie rośliny jare. Kukurydzę sieją oni od 20 kwietnia do nawet 1 czerwca i uzyskują plony od 10 do 14 ton z ha.

Doskonałe warunki do uprawy i obfitość surowca sprawiły, że właśnie w Iowa i całym Midwest powstało najwięcej wytwórni etanolu. Odwiedzona przez grupę naszych rolników wytwórnia etanolu Poet – jedna z 37 w Stanach i jedna z pięciu w Iowa przerabia dziennie 1700 ton kukurydzy, którą rolnicy dowożą systematycznie przez cały rok, choć najwięcej kukurydzy zbieranej przy wilgotności 18 – 20% farmerzy przywożą bezpośrednio po październikowych żniwach. Silosy wytwórni magazynują  zapas na 30 dni produkcji, Poet kupuje kukurydzę systematycznie przez cały rok. Wytwórnia chce kupić możliwie tanio, bo dziś sprzedaje etanol po cenie blisko 2 zł za litr. W Ameryce etanol dolewany jest do benzyny w ilości 10 lub 85%. Paliwo z domieszką etanolu jest tańsze od czystej benzyny. Aktualnie cena benzyny w USA, w zależności od regionu, wynosi od 2,50 do 3,50 dolara za 1 galon (3,78 litra). Biorąc pod uwagę aktualny kurs dolara, wynoszący 3,69 zł, litr benzyny kosztuje w USA między 2,44 a 3,41 zł.

O pozytywnym efekcie produkcji etanolu na ceny są przekonani rolnicy. Jeszcze 10 lat temu za kukurydzę dostawali niecałe 2 dolary za 1 buszel (35,23 litra) , zaś rok temu 7 dolarów za buszel, a dziś jest to 3,50 dolara za buszel, choć dla pokrycia pełnych kosztów cena powinna być wyższa o ok. 30 centów.     bk

Fot. Bujoczek1 z 5
Wytwórnia etanolu Poet w Gowrie w Iowa u USA.

Wytwórnia etanolu Poet w Gowrie w Iowa u USA.

2 z 5
Cysterny na etanol, który sprzedawany jest na rynku krajowym, do Europy i do Chin.

Cysterny na etanol, który sprzedawany jest na rynku krajowym, do Europy i do Chin.

3 z 5
Grupa naszych rolników na wyjeździe studyjnym top agrar Polska w wytwórni etanolu w Gowrie.

Grupa naszych rolników na wyjeździe studyjnym top agrar Polska w wytwórni etanolu w Gowrie.

4 z 5
W Iowa kukurydza zajmuje ponad 60% areału

W Iowa kukurydza zajmuje ponad 60% areału

5 z 5
Okazałe amerykańskie ciężarówki systematycznie przywożą kukurydzę do Poet.

Okazałe amerykańskie ciężarówki systematycznie przywożą kukurydzę do Poet.

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)