Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Kukurydza>

Rynek zbóż: brakuje chętnych do sprzedaży ziarna

Obrazek

Kolejny tydzień przynosi trochę zmian w cenach. Mimo podwyżek rolnicy niechętnie pozbywają się ziarna.

Jacek Daleszyński7 grudnia 2017, 12:58
Rynek niejako sam próbuje wymusić większy ruch w handlu ziarnem. Firmy są zainteresowane kupnem towaru i podnoszą nieco ceny niektórych zbóż. Nie jest to jednak zjawisko ogólnokrajowe. Kilkutygodniowa stagnacja – jak twierdzą skupujący – spowodowana była żniwami kukurydzianymi i sprzedażą tego ziarna oraz tym, że rolnicy otrzymywali dopłaty i w związku z tym nie musieli pozbywać się ziarna z magazynów.

Drożeje przede wszystkim jęczmień

Ceny skupu jęczmienia zmieniły się od ostatniego czwartku o 20–80 zł/t. Wynika to z zapotrzebowania i kompletowania puli towaru przez skupy pod konkretnego odbiorcę. Nie zawsze jednak takie podwyżki działają zachęcająco. Jak nam powiedział przedstawiciel jednej z firm na Opolszczyźnie, podwyżka często działa hamująco na handel ziarnem. Rolnicy myślą w takich przypadkach, że mają do czynienia z trendem rosnących cen i wstrzymują się ze sprzedażą. Bardziej stymulująco ma działać obniżka cen i obawa przed jeszcze większym ich spadkiem. Dziś maksymalnie za jęczmień rolnicy mogą otrzymać 680 zł/t netto w woj. pomorskim. We wspomnianym woj. opolskim cena wynosi 660 zł/t.

Wraz ze wzrostem jęczmienia w górę poszły też lokalnie ceny pszenżyta czy pszenicy paszowej. W przypadku pierwszego ze zbóż wzrosty wynoszą 20–60 zł/t. Najwięcej za pszenżyto płacą dziś np. w woj. świętokrzyskim – 600 zł/t netto i w woj. lubuskim 620 zł/t. Najwięcej natomiast za pszenicę paszową otrzymają rolnicy z woj. podkarpackiego, lubelskiego i wielkopolskiego – 650 zł/t netto, na 670 zł/t mogą liczyć rolnicy w woj. mazowieckim, a 680 zł/t otrzymają rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim.
Dziś pojawiły się też sygnały od jednego ze skupów w woj. pomorskim o bardzo zróżnicowanej jakościowo pszenicy. Ziarno ma nawet 14,6% białka, ale ma też 10%. Dodatkowo zdarzają się partie zbyt wilgotne i ze szkodnikami. We wszystkich zatem przypadkach cena ustalana jest indywidualnie. Takie parametry ziarna to niestety pokłosie mokrych żniw.

Powolny koniec kukurydzy

Niektóre ze skupów kończą już przyjmowanie mokrego ziarna kukurydzy. Dziś ceny tego towaru kształtowały się w granicach 350–400 zł/t netto. Ziarno suche natomiast kosztuje od 550 zł/t (woj. podkarpackie) do 605 zł/t w woj. pomorskim.

Na świecie spadki

Spadki cen na światowych giełdach dotyczą zarówno pszenicy, jak i kukurydzy. Pszenica wczoraj na giełdzie Euronext w kontrakcie grudniowym kosztowała 157,25 euro/t, a za oceanem taki sam kontrakt wyceniono wczoraj na 146,6 $/t. Kukurydza na giełdzie europejskiej na styczeń wyceniona została wczoraj na 154,25 euro/t, a w USA kontrakt grudniowy osiągnął poziom 133,50 $/t.

Średnie ceny z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 657 zł/t,
  • pszenica paszowa – 638 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 547 zł/t,
  • pszenżyto – 572 zł/t,
  • jęczmień – 606 zł/t,
  • kukurydza sucha (tegoroczne zbiory) – 593 zł/t,
  • kukurydza mokra – 385 zł/t.

Sprawdź tutaj aktualne ceny skupu w Twoim regionie.

jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)