Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Nowy pięcioskibowy pług Servo 4000 Plus marki Pöttinger. Jak spisuje się podczas pracy w polu?

Obrazek

Pöttinger zmienił oznaczenie dużych, zawieszanych pługów obracalnych na Servo 4000. Podczas orki jesiennej przyjrzeliśmy się, co oprócz nazwy jest w nim nowe.

Dawid Konieczka19 lutego 2023, 12:00

Pługi od czterech do sześciu korpusów mogą pracować z ciągnikami o mocy od 140 do 360 KM. Nowa seria Servo 4000 jest największą wśród pługów zawieszanych marki Pöttinger. Producent twierdzi, że poprzedni model, czyli Servo 45 był tak popularny, że zdobył 11% rynku niemieckiego. Nowa wersja ma jeszcze poprawić ten wynik.

Aby to osiągnąć Pöttinger istotnie przebudował serię Servo 4000. Jesienią sprawdziliśmy, jak radził sobie pięcioskibowy pług Servo 4000 Plus na ściernisku po kukurydzy. Podczas orki Fendt 724 Vario miał nawet nadmiar mocy. Producent precyzuje, że testowany przez nas model wymaga od 170 KM wzwyż.

Łatwe podnoszenie

Pöttinger przeprojektował przestrzeń montażową, ale tak jak dotychczas, w wieżyczce są dwa otwory podłużne i dwa stałe na łącznik górny. Wszystkie przesunięto nieco w dół, aby ułatwić podnoszenie. Łącznik górny może być zamocowany w dwóch różnych pozycjach w zakresie wysokości i odległości od ciągnika. Jeśli chodzi o szerokość, to belka poprzeczna do zaczepienia ramion podnośnika oferowana jest dla kategorii 2 lub 3.

Belkę do unoszenia pługa można zamontować w czterech różnych pozycjach.


Wkłady filtracyjne utrzymują czystość oleju w pługu.

Na pochwałę zasługują wkłady filtracyjne zintegrowane z przewodami hydraulicznymi, które umieszczono z prawej strony wieżyczki w kierunku jazdy. Są częścią wyposażenia standardowego i mają za zadanie chronić elementy hydrauliczne przed zabrudzeniem i awariami. Przewody olejowe poprowadzone są przez środek wału obrotu pługa. W poprzednim modelu nabywcy mieli jeszcze do wyboru oś obrotu 130 mm (Servo 45M) i 150 mm (Servo 45S). Pöttinger wprowadził tu standaryzację: Servo 4000 obraca się na osi 130 mm.

Regulacja pochylenia jest OK

Pöttinger zamontował zamkniętą prowadnicę na dwóch wrzecionach regulacji pochylenia po prawej i lewej stronie. To skutecznie chroni je przed zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Ponadto korpus obrotu opiera się teraz na ograniczniku pochylenia w miejscu, w którym zamontowany jest siłownik obrotu. Jego siła jest więc absorbowana, co zmniejsza naprężania w korpusie – z korzyścią dla trwałości.

Regulacja pochylenia odbywa się teraz w układzie zamkniętym.

Korpus obrotu jest odlewem, podobnie jak wahacz, który jest jeszcze bardziej zakrzywiony niż w Servo 45. Dlatego pozwala na większy zakres regulacji pierwszego korpusu i większą przestrzeń.

Łatwiejsze ustawienia

Mówiąc o pierwszym korpusie: Pöttinger zmienił także jego ustawienie. Łatwa do odczytania skala pomaga dostosować szerokość orki pierwszego korpusu do wewnętrznego rozstawu kół ciągnika. Obejmuje zakres od 1 do 1,5 m. Dzięki temu można bardzo łatwo zbliżyć się do optymalnego ustawienia jeszcze przed wykonaniem pierwszej bruzdy. Jeśli pług wyposażony jest w opcjonalny siłownik wspomagający obrót, kierowca może skorygować punkt ciągu przez gwintowaną tuleję. Jeśli nie ma siłownika regulacja odbywa się za pomocą wrzeciona i skali.

Wahacz łączący korpus obrotu z ramą jest teraz większy.

Plus dla naszego pługa za hydrauliczną regulację szerokości orki. Skala na ramie pokazuje aktualną wartość. Jednak w wilgotnych warunkach, jak podczas naszej pracy, ziemia i resztki roślinne mają tendencję do przyklejania się do niej, co utrudnia odczyt. W pługach Servo ze standardowym wyposażeniem regulacji szerokości orki dokonuje się na matrycy z 6 otworami.

W każdym razie punkt ciągu i szerokość orki pierwszego korpusu zmieniają się automatycznie podczas regulacji na czteropunktowym układzie kinematycznym Servomatic. Częścią czteropunktowego układu jest również siłownik wspomagający obrót, który przed rozpoczęciem obrotu liniuje ramę pługa.

Nasz pług testowy był wyposażony w opcjonalny system Traction Control. Zapewnia on aktywne przeniesienie ciężaru z pługa na tylną oś i ma na celu zmniejszenie poślizgu. W tym celu prowadnica łącznika górnego w podłużnym otworze jest poddawana ciśnieniu do 180 barów przez akumulator azotowy. Według producenta pozwala to przesunąć do 1,2 t masy na tylną oś ciągnika.

Koło wahliwe do jazdy po drogach

Nasz pług testowy był wyposażony w wahliwe koło transportowe - wraz z opcjonalną, hydrauliczną regulacją głębokości. Oprócz łatwej orki od granicy, głównym powodem wyboru tego koła jest to, że w transporcie przenoszona jest koło masa pługa.

Podczas transportu pług spoczywa na kole wahliwym.

W tym celu należy zamocować łącznik górny w podłużnym otworze. Przed przezbrojeniem kierowca najpierw podnosi maszynę i ustawia ją na najmniejszą szerokość orki. Później odkręca hydrauliczny siłownik do regulacji głębokości, wychyla go do góry i tam mocuje. W kolejnym kroku wspornik koła obracany jest o 90° za pomocą dołączonego klucza i blokowany sworzniem. Teraz koło może się swobodnie obracać zgodnie z kierunkiem jazdy.

Następnie kierowca podnosi całkowicie pług, wysuwa sworzeń blokujący na obrotnicy i obraca pług o 90° aż do zatrzaśnięcia sworznia. Ostatnią czynnością jest opuszczenie pługa, aż część jego ciężaru znajdzie się na kole transportowym - i można rozpocząć podróż. Sprawny kierowca może dokonać przezbrojenia z pozycji roboczej do transportowej i odwrotnie w ciągu kilku minut.

Pöttinger podaje, że masa pięcioskibowego pługa Servo z hydrauliczną zmianą szerokości roboczej wynosi 1930 kg. W konfiguracji testowej, którą pracowaliśmy, wynosiła ona 2495 kg. Przy obciążeniu 1500 kg na przednim podnośniku nie stanowiło to problemu dla ciągnika Fendt 724 Vario. Dzięki wysokiemu, dopuszczalnemu naciskowi na tylną oś powinien mieć możliwość jazdy po drodze nawet bez odciążenia, jakie daje koło transportowe, ale w przypadku mniejszych ciągników może to nie wystarczyć.

Rama: otwory są teraz wycentrowane

Wracając do ramy: jej wymiary zostały bez zmian 140 x 140 x 10 mm, ale Pöttinger przesunął otwory mocowania kieszeni korpusów ku środkowi, co ma na celu poprawę stabilności. Główny element zmiany szerokości orki zamontowany jest pomiędzy 1 i 2 korpusem. Łączy się on z listwą, która połączona jest z kieszeniami wszystkich korpusów. Do łączenia listwy z kieszeniami Pöttinger nie stosuje śrub przelotowych, lecz krótkie śruby z każdej strony. Taka konstrukcja pozwala na solidne połączenie bez zjawiska zaciskania kieszeni na ramie pługa.

Otwory mocowania kieszeni korpusów zostały przesunięte na środek ramy.

W zależności od liczby korpusów, pług Servo 4000 dostępny jest w czterech wersjach ramy: 4, 4 + 1, 5 lub 5 + 1. Korpusy mają rozstaw 95 lub 102 cm. Aby ograniczyć liczbę otworów w ramie, punkty obrotu kieszeni korpusów zostały wyciągnięte przed rurę ramy przez uchwyty. Łącznik do regulacji szerokości orki znajduje się po przeciwnej stronie.

Ogólnie rzecz ujmując, nasz pług testowy wymagał od hydrauliki ciągnika jednej sekcji dwustronnego działania do obracania, kolejnej sekcji dwustronnego działania do regulacji szerokości orki, trzeciej sekcji dwustronnego działania do ustawienia głębokości pracy i pojedynczego gniazda czwartej sekcji do regulacji ciśnienia układu wspomagania uciągu.

Ponieważ ciśnienie w systemie nie jest zwykle regulowane podczas jazdy, można do tego celu wykorzystać dowolną sekcję rozdzielacza hydraulicznego. Dobrze: złącza wyposażone są w uchwyty z tworzywa sztucznego oznaczone kolorami.

Zabezpieczenie korpusów na razie tylko mechaniczne

W testowanej przez nas wersji Servo miało mechaniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem przez śruby ścinane. Firma Pöttinger planuje dostarczyć hydrauliczne zabezpieczenie przed kamieniami jesienią 2023 roku. Producent podaje siłę wyzwalania do 6500 kg.

Śruby zrywające chronią wrzeciono przed przeciążeniem.

W porównaniu do stosowanych zazwyczaj śrub ścinanych mają one istotną zaletę, bo nie odkształcają się przy zrywaniu, więc nie mogą się zaciąć, ani zostawić rysy na lakierze. Ponadto siła zwolnienia zawsze jest taka sama, niezależnie od tego, jak mocno dokręciłeś śruby.

Na naszym pługu testowym były przedpłużki V2 do kukurydzy. Pöttinger je zaleca w przypadku dużej ilości masy organicznej i dużej głębokości roboczej. Ich głębokość ustawia się bez narzędzi za pomocą sworzni mocowanych w otworach. Przed przeciążeniem chronią je śruby ścinane.

Dobra praca na polu po kukurydzy

Byliśmy zadowoleni z pracy pługa na żyznych glebach w Górnej Austrii. Zamontowane kroje talerzowe zapewniały czystość skib. Równie dobre było wyrównanie bruzdy - opony 710 mm w Fendt Vario nie sprawiały żadnych problemów. Pełne odkładnice 46WC pracowały czysto i równomiernie.

Na wilgotnym ściernisku kukurydzy maszyna Servo 4000 zostawiła czyste bruzdy.

Ile kosztuje pług Servo 4000?

Zajrzyjmy do cennika: za maszynę w wyposażeniu podstawowym z pięcioma korpusami, ramą o wysokością 80 cm, rozstawem korpusów 95 cm i hydrauliczną regulacją szerokości widnieje 33 063 euro netto. Nasz model testowy zamknął się w kwocie 45 935 euro. Wśród dodatków widnieje: siłownik wspomagający obrót (1798 euro), przedpłużki (2760 euro), krój tarczowy (1362 euro), wahliwe koło transportowe (5280 euro), wzmacniacz siły uciągu (1149 euro) i oświetlenie z tablicami ostrzegawczymi (523 euro).

opr. Dawid Konieczka, źródło: ­­­­Andreas Holzhammer “to­­­p agrar online”Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)