Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Maszyny rolnicze>

Wyższe plony dzięki technologii DeltaRow w siewniku Lemken Azurit

Obrazek

Wyższy plon, więcej energii, większa produkcja gazu z 1 ha to główne zalety uprawy kukurydzy w technologii podwójnych rzędów DeltaRow – potwierdzają to doświadczenia Uniwersytetu w Osnabruck.

Dawid Konieczka2 stycznia 2021, 08:56
Doświadczenia z technologią uprawy kukurydzy DeltaRow z wykorzystaniem siewnika punktowego Lemken Azurit założono wiosną 2020 roku w okolicach Borken (Niemcy, Nadrenia, Północna-Westfalia). Zalety technologii uprawy kukurydzy w podwójnych rzędach w porównaniu do tradycyjnego siewu w pojedynczych rzędach widoczne były na wszystkich poletkach doświadczalnych i dla wszystkich odmian.
 
Średnio wzrost plonów wyniósł 8,2% dla energii laktacyjnej netto (NEL), 7,9% dla energii metabolicznej (EM) i 5,4% większej produkcji biogazu. Te korzyści wynikają przede wszystkim z zalet technologii siewu w podwójnych rzędach i rozmieszczeniu roślin w trójkącie, gdzie technologia ta zapewnia średnio o 70% więcej miejsca na wzrost i rozwój roślin niż dla roślin wysianych w pojedynczych rzędach. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do światła i składników pokarmowych zgromadzonych w glebie.

Doświadczenia przeprowadzono przy obsadzie 7, 8 i 9 roślin na m2. Największe korzyści wzrostu plonu zaobserwowano przy obsadzie 8  roślin na m2.

Lemken informuje, że od tego sezonu siewniki punktowe Azurit z technologią siewu DeltaRow mogą być wykorzystywane także do siewu słonecznika. Wymaga to zastosowania innych tarcz nasiennych. Do tej pory Azurit wykorzystywany jest do siewu kukurydzy i soi.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)