StoryEditor

Wyższe plony dzięki technologii DeltaRow w siewniku Lemken Azurit

Wyższy plon, więcej energii, większa produkcja gazu z 1 ha to główne zalety uprawy kukurydzy w technologii podwójnych rzędów DeltaRow – potwierdzają to doświadczenia Uniwersytetu w Osnabruck.
02.01.2021., 09:01h
Doświadczenia z technologią uprawy kukurydzy DeltaRow z wykorzystaniem siewnika punktowego Lemken Azurit założono wiosną 2020 roku w okolicach Borken (Niemcy, Nadrenia, Północna-Westfalia). Zalety technologii uprawy kukurydzy w podwójnych rzędach w porównaniu do tradycyjnego siewu w pojedynczych rzędach widoczne były na wszystkich poletkach doświadczalnych i dla wszystkich odmian.
 
Średnio wzrost plonów wyniósł 8,2% dla energii laktacyjnej netto (NEL), 7,9% dla energii metabolicznej (EM) i 5,4% większej produkcji biogazu. Te korzyści wynikają przede wszystkim z zalet technologii siewu w podwójnych rzędach i rozmieszczeniu roślin w trójkącie, gdzie technologia ta zapewnia średnio o 70% więcej miejsca na wzrost i rozwój roślin niż dla roślin wysianych w pojedynczych rzędach. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do światła i składników pokarmowych zgromadzonych w glebie.

Doświadczenia przeprowadzono przy obsadzie 7, 8 i 9 roślin na m2. Największe korzyści wzrostu plonu zaobserwowano przy obsadzie 8  roślin na m2.

Lemken informuje, że od tego sezonu siewniki punktowe Azurit z technologią siewu DeltaRow mogą być wykorzystywane także do siewu słonecznika. Wymaga to zastosowania innych tarcz nasiennych. Do tej pory Azurit wykorzystywany jest do siewu kukurydzy i soi.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 22:38