StoryEditor

Lampy ze Środy Wlkp. w walce z wirusami i bakteriami

Podczas pandemii polski producent – firma Lena Lighting  nie zwolniła tempa produkcji w Środzie Wielkopolskiej. Przeciwnie. W obliczu zagrożenia postanowiła skutecznie włączyć się w walkę i wspierać ludzi w sposób, który umie najlepiej – poprzez światło.
12.06.2020., 07:06h

Konstruktorzy  z Leny Lighting zaprojektowali rodzinę lamp UV-C Sterilon. Lampy te, emitując światło ultrafioletowe, dezynfekują powierzchnie, powietrze i wodę, niszcząc mikroorganizmy takie jak: wirusy, bakterie, grzyby. Ze względu na duże zapotrzebowanie rynku na materiały dezynfekcyjne, firma dołożyła wszelkich starań, by bezzwłocznie rozpocząć produkcję UV-C Sterilon w fabryce w Środzie Wielkopolskiej, dzięki czemu lampy te już dziś dostępne są w ofercie producenta.

Rodzina lamp UV-C Sterilon jest przeznaczona do dezynfekcji powierzchni. Na działanie światła ultrafioletowego, które emituje, nie są odporne wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Wystarczy skierować lampę UV bezpośrednio na powierzchnię przez określony czas, aby skutecznie zabijać mikroorganizmy.

W ofercie Lena Lighting znalazły się lampy UV-C Sterilon o różnych mocach: 36W, 72 W i 108 W do wykorzystania na różnej wielkości powierzchniach. Lampy o większej mocy – 108 W sprawdzą się w pomieszczeniu do 35 m2, te o mocy 72 W przeznaczone są do powierzchni 25 m2, lampy 36 W natomiast, zdezynfekują przestrzeń około 15 m2.

Jak informuje firma, w zależności od mocy lampy UV-C, czas naświetlania powierzchni przeznaczonej do dezynfekcji waha się. Ale już w kilkanaście minut można doraźnie odkazić zagrożone przestrzenie. Jeśli naświetlanie ustawimy na kilka godzin, a moc lampy odpowiednio dopasujemy do wielkości powierzchni, możemy mieć pewność, że przestrzeń ta będzie wolna od wirusów, bakterii, i innych mikroorganizmów.

Dezynfekcja światłem ultrafioletowym jest powszechnie stosowana w szpitalach do odkażania sal operacyjnych, sal chorych, korytarzy i pomieszczeń użytkowych. Jednak z powodzeniem może być stosowana wszędzie tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo skażenia.

Jest jednym ze skutecznych narzędzi w walce z epidemią. Podczas jej trwania dalece uzasadnione jest wykorzystanie biobójczych właściwości lamp UV-C w sklepach spożywczych i punktach usługowych, w środkach komunikacji miejskiej i prywatnej, na stacjach benzynowych, w firmach kurierskich, jednostkach administracji publicznej i edukacji. Miejsca zastosowania można wymieniać bez końca, nie zapominając o zastosowaniach domowych do odkażania pokoi, w których przebywają osoby obłożnie chore, telefonów, kart bankowych, pieniędzy czy nawet zakupów, które w podczas całego procesu dystrybucyjnego miały styczność z wieloma osobami.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 22:38