StoryEditor

V Forum rolników i Agrobiznesu: Jak agrotechniką nadążyć za zmianami polityki rolnej?

Jak będziemy chronić nasze rośliny w nowej rzeczywistości, która przed nami? Jak zarządzać resztkami pożniwnymi, samosiewami czy głębokością siewu zbóż? O tym mówiła dziś dr Ute Kropf podczas sesji Uprawa i Technika II.
25.11.2020., 13:11h
– Dla skutecznej ochrony roślin przed chorobami musimy się najpierw zastanowić nad ich cyklem rozwojowym, jak powstają i jak się rozprzestrzeniają. Musimy wiedzieć, jakie mamy ograniczenia w zatrzymaniu tego rozprzestrzeniania. Przy ograniczonej liczbie fungicydów będzie problem z ograniczaniem większości chorób we wszystkich uprawach – mówiła dr Ute Kropf. Część chorób można kontrolować zaprawami, ale bez nich nie da się ich zwalczać na późniejszym etapie wegetacji.
Źródłem infekcji są też patogeny glebowe i te na resztkach glebowych, a także droga powietrzna. W tym ostatnim przypadku musimy mieć dobre prognozowanie chorób, bo bez środków leczniczych nie będziemy ich skutecznie kontrolować.

Do siewu tylko zdrowe ziarno

– Póki mamy jeszcze do dyspozycji fungicydy to w zasadzie nie powinniśmy używać do siewu materiału zainfekowanego. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie ziarna z plantacji porażonej od liścia flagowego w górę nie były wykorzystywane jako materiał siewny. Zbyt mocno zagnieżdżone w ziarniaku grzyby, jak śniecie czy głownie nie będą zniszczone nawet przez zaprawy – mówiła dr Kropf.

Resztki...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 02:30