Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Polskie wino ma przyszłość

19.04.2017

Drukuj

Polskie wino ma przyszłość

Artykuł dostępny

Chcąc zobrazować polski rynek wina w liczbach warto nadmienić, że w 2010/2011 roku gospodarczym z ewidencji Agencji Rynku Rolnego wynikało, że profesjonalną produkcją winogron na wino zajmowało się 21 producentów. Łącznie powierzchnia upraw winorośli wynosiła wówczas ok. 37 ha, ale tylko z 28,9 ha dokonano zbioru winogron z przeznaczeniem na produkcję wina. W sumie zebrano wtedy nieco ponad 700 kwintali winogron, z czego 662 zostały ostatecznie przeznaczone do wyrobu wina. Wielkość produkcji wina sięgnęła wówczas 437 hl.

r e k l a m aRozwój krajowych winnic

Od tego czasu liczba winnic w Polsce stale rośnie. Najwięcej znajduje się ich na południu kraju. W roku gospodarczym 2015/2016 Agencja Rynku Rolnego miała w swojej ewidencji 103 producentów, którzy ze 161 ha zebrali ponad 8 tys. kwintali winogron przeznaczonych do wyrobu wina. W sezonie tym w sumie w naszym kraju wyprodukowano 5 135 hl wina, z czego sprzedanych zostało 1 524 hl, a prawie 3 500 hl leżakuje w tzw. zapasie. To największe w historii ewidencji polskiego wina zapasy.

Produkcja w Europie i na świecie

Średnia roczna produkcja wina w Unii Europejskiej wynosi ok. 165 mln hektolitrów (hl). Są regiony, w których uprawa winnej latorośli zajmuje nawet 20% ogólnego areału upraw rolnych. Włochy – największy producent wina na świecie wyprodukowały w zeszłym sezonie 48,9 mln hl. Na drugim miejscu jest Francja z 47,4 mln hl, a na trzecim są Hiszpanie z 36,6 mln hl.

Na światowym rynku liczy się też amerykańska produkcja z wynikiem 22,1 mln hl wina oraz Argentyna, która w zeszłym sezonie uzyskała 13,3 mln hl i Chile z 12,8 mln hl. Łącznie na całym świecie w 2015 roku wyprodukowano nieco ponad 275 mln hl wina.   aku

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii