Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Spacer z knurem – stymulacja loch

Obrazek

Jak doprowadzić do tego, aby po odsadzeniu od prosiąt lochy po 4–5 dniach bez problemu wchodziły w ruję i wyraźnie ją eksponowały? Warto wykorzystać naturalną stymulację knurem. 

Anna Kurek30 marca 2018, 06:00

Po odsadzeniu od prosiąt każda locha powinna mieć dwa razy dziennie po kilka minut indywidualnego kontaktu z samcem. Chodzi nam o kontakt "ryj w ryj". Samice mają nie tylko czuć i widzieć knura, ale też móc go dotknąć ryjem. 

Maciory należy stymulować  samcem dwa razy dziennie, przez ok. 15–20 minut. Aby to było możliwe trzeba udać się z knurem na powolny spacer po sektorze loch odsadzonych z porodówki. 

Warto wiedzieć, że nie każdy samiec odpowiada każdej samicy, dlatego warto stymulować lochy naprzemiennie dwoma, różnymi knurami.

Regularne obchody z knurem po chlewni loch odsadzonych zaowocują niskim odsetkiem cichych rui i pomogą nam idealnie określić moment pierwszego krycia. To z kolei przyczyni się do wzrostu skutecznych zapłodnień i docelowo do zwiększenia plenności samic w stadzie. akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)