StoryEditor

ABC zazielenienia

Od 2015 roku polscy rolnicy, chcąc otrzymać pełne dopłaty bezpośrednie, będą musieli spełnić kryterium zazielenienia (greeningu). Przybliżamy zatem na czym polega ten mechanizm.
12.01.2015., 12:01h

Zazielenienie polega na uzależnieniu wypłaty części dopłat bezpośrednich od spełnienia trzech kryteriów środowiskowych. Rolnik, które je spełni otrzyma dopłaty w pełnej wysokości, a ten, który tego nie zrobi, otrzyma płatności obniżone o 30 proc. Z tego wymogu będą zwolnieni rolnicy, którzy zakwalifikują się do tzw. Schematu dla małych gospodarstw, zakładającego otrzymywanie dopłat w wysokości maksymalnie 1250 euro na gospodarstwo, oraz rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne.

Poniżej przedstawiamy wspomniane wcześniej trzy kryteria, których spełnienie będzie gwarantowało spełnienie wymogów zazielenienia.

Dywersyfikacja upraw:  Rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni od 10 do 30 ha będą musieli uprawiać w danym roku co najmniej dwa gatunki roślin, przy czym jeden z nich nie może zajmować więcej niż 75 proc. areału wszystkich upraw. Natomiast rolnicy posiadający więcej niż 30 ha gruntów będą zobligowani do uprawy co najmniej trzech gatunków roślin, z czego podstawowy (główny) nie może przekraczać 75 proc. całej powierzchni upraw, a suma dwóch największych upraw nie będzie mogła przekraczać 95 proc. powierzchni gruntów ornych.
Z wymogu dywersyfikacji upraw zwolnione będą gospodarstwa posiadające mniej niż 10 ha oraz te, których 75 proc. powierzchni stanowią użytki zielone (pod warunkiem, że pozostały areał nie zajęty przez TUZ nie przekracza 30 ha).

Trwałe użytki zielone: Rolnicy mogą przekształcić nie więcej niż 5 proc. posiadanych łąk na grunty orne. Limit ten nie będzie obowiązywał na poziomie gospodarstwa, jeżeli będzie spełnione mniej niż 5 proc. konwersji na poziomie krajowym.

Obszary proekologiczne: Kryterium to wymaga od rolników wydzielenia obszarów proekologicznych obejmujących przynajmniej 5 proc. powierzchni gruntów ornych od 2015 roku. Gospodarstwa posiadające mniej niż 15 ha gruntów ornych są zwolnione z tego wymogu.

Do obszarów ekologicznych będą zaliczane:

  • miedze,
  • żywopłoty,
  • drzewa,
  • ugory,
  • strefy buforowe,
  • tereny zalesione,
  • elementy krajobrazu.

Rolnicy, którzy nie będą spełniali kryteriów zazielenienia od 2017 roku oprócz niższych o 30 proc. płatności otrzymają także karę finansową w wysokości 6 proc. płatności bezpośrednich. W 2018 roku kara ta wzrośnie do 7,5 proc. dopłat bezpośrednich.  bcz

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 00:43