Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Czy członkowie spółdzielni rolniczych mogą korzystać indywidualnie z dopłat bezpośrednich?

Obrazek

Podczas naszego niedawnego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się bardzo wiele pytań od uczestników. Nasz ekspert Marek Krysztoforski starał się odpowiedzieć na wszystkie te pytania na podstawie aktualnych przepisów i dostępnych danych. Jedno z pytań dotyczyło ubiegania się o płatności bezpośrednie przez członków spółdzielni rolniczych.

Karol BujoczekGrzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała7 kwietnia 2023, 06:00
Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał o to, czy spółdzielnie rolnicze będą mogły składać wnioski o dopłaty w zależności od liczby swoich członków i jakie będą korzyści z tytułu oświadczenia o liczbie członków takiej spółdzielni?

Dopłaty dla spółdzielni rolniczych - lepiej razem czy osobno?


Jak wskazywał nasz ekspert Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu, sprawa jest złożona i zależy od tego czy spółdzielnia występuję o płatności bezpośrednie jako podmiot czy poprzez swoich członków.

- Rzeczywiście jest w płatnościach bezpośrednich takie założenie, ale ważne jest tutaj to jak spółdzielnie rolnicze składają wnioski o dopłaty: czy jako jeden podmiot, organizm, czy też jako suma członków spółdzielni, gdzie każdy dostaje dopłaty proporcjonalnie do swoich udziałów. I można robić w ten sposób, bo jeden rolnik ma w spółdzielni 30 ha, a drugi 10 ha i wówczas trzeba te płatności jakoś uśrednić do każdego ha - wskazywał ekspert.

Kluczowe w tym zakresie jest to, aby uwzględnić premię do pierwszych 30 ha. Spółdzielnia, która ma kilkaset hektarów i wystąpi o dopłaty, to dostanie je tylko do pierwszych 30. Natomiast jeżeli wystąpią o dopłaty poszczególni jej członkowie , to każdy z nich otrzyma dodatkowe płatności do pierwszych 30 ha.  

CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Jak łączyć ekoschematy w 2023 roku?

Ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Gębski


Fot. Envato elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)