Dopłaty 2015: Agencja wypłaciła 14,11 mld zł

Dopłaty 2015: Agencja wypłaciła 14,11 mld zł

Chociaż ARiMR ma możliwość przedłużenia terminu wypłaty dopłat bezpośrednich za 2015 rok, to jednak chce wypłacić rolnikom wszystkie należne im pieniądze do końca tego miesiąca. Do 23 czerwca na konta 99% uprawnionych osób trafiło 14,11 mld zł.

r e k l a m a

Agencja ma zatem jeszcze tydzień, by pozostałemu 1% wnioskodawców wypłacić pieniądze. Zarówno prezes ARiMR Daniel Obajtek, jak i wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki zapewniali w ubiegłym tygodniu, że dotrzymają słowa i dopłaty trafią do rolników w terminie. Obaj urzędnicy zapewniali, że przygotowywane są rozwiązania, które mają przyspieszyć i usprawnić przekazywanie płatności za 2016 rok. Czy się to uda – czas pokaże. Jedno jest pewne – gdyby kłopoty z bieżącej kampanii realizacji dopłat powtórzyły się za rok, wówczas nie będzie można winą za zaniedbania obarczyć swoich poprzedników.

ARiMR kończy także przekazywanie płatności ONW i rolnośrodowiskowych. Tych pierwszych wypłacono do wczoraj 1,297mld zł ponad 736 tys. rolników, a płatności rolnośrodowiskowe przekazano 80 tys. rolników w łącznej kwocie 885 mln zł.

Przypomnijmy, że tydzień temu. Agencja zakończyła przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat za 2016 rok. Do 22 czerwca biura powiatowe ARiMR w całym kraju zarejestrowały 1,34 mln wniosków. Dokumenty spływają jeszcze do Agencji pocztą, ale o zarejestrowaniu ich jako złożonych w terminie decyduje data stempla pocztowego. Jeżeli jest ona datą po 15 czerwca wówczas urzędnicy potrącają rolnikowi 1% należnych dopłat za każdy dzień opóźnienia.  bcz

Fot. Sierszeńska

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii