Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy 2023: Czy trzeba wapnować wszystkie działki rolne czy tylko te z niskim pH gleby?

Obrazek

Ekoschematy to nowość w tegorocznych dopłatach bezpośrednich, dlatego rolnicy musza się nauczyć w jaki sposób z nich korzystać. Chodzi tu nie tylko o wprowadzenie nowych praktyk agrotechnicznych w gospodarstwie by je otrzymać, lecz także o sprawdzenie za które z wykonywanych już praktyk można otrzymać dodatkowe płatności. Tak jest choćby z zabiegiem wapnowania pól. 

Paulina Janusz-TwardowskaBartłomiej Czekała26 kwietnia 2023, 06:00

Wapnowanie to bardzo ważny zabieg nawożenia, który pozwala nam utrzymać prawidłowe pH w glebie, co jest niezbędnym warunkiem zachowania równowagi biologicznej  w glebie i optymalnych warunków dla wegetacji roślin oraz uzyskania plonów na odpowiednim poziomie.

Ekoschemat Rolnictwo węglowe: praktyka opracowania i przestrzegania planu nawożenia - wariant z wapnowaniemW ramach ekoschematów funkcjonuje wariant wapnowania gleb w ramach praktyki opracowania i przestrzegania planu nawożenia. Z tytułu wapnowania gleb można uzyskać w ekoschematach dodatkowe punkty, które przekładają się na dodatkowe pieniądze. Wariant nawożenia z wapnowaniem to 3 punkty za każdy ha, a każdy punkt daje 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem dostępu do ekoschematów jest realizacja praktyk pozwalających na uzyskanie 25% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania z najwyżej punktowanej praktyki na wszystkich użytkach rolnych.

Czy trzeba wapnować wszystkie działki, czy tylko te z niskim pH gleby?Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o ten właśnie wariant nawożenia z wapnowaniem. Rolnik przepadał glebę na swoich polach pod kątem pH i nie na wszystkich działkach wyniki wskazują na konieczność wapnowania. Czy można zatem wnioskować o wariant wapnowanie dla wszystkich działek czy tylko dla działek na których wyniki pH wskazują na konieczność tego zabiegu?

- We wniosku zaznaczamy opcję o rozszerzenie ekoschematu nawożenie, wariant wapnowanie tylko dla działek, na których wyniki prób glebowych wskazują pH poniżej 5,5. Dla pozostałych składamy wniosek o podstawowe nawożenie. O dopłatę na wapnowanie poszczególnych działek możemy wystąpić raz na 4 lata - wyjaśnił Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?
Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)