Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Nasza sonda: Ile wniosków wpłynie na "modernizację"?

Obrazek

Do rozpoczęcia naboru wniosków na operację na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" pozostało jeszcze dwa tygodnie. Jednak wszyscy chętni do skorzystania z tego dofinansowania zastanawiają się z iloma rolnikami trzeba będzie rywalizować w wyścigu o unijne pieniądze.

Bartłomiej Czekała15 marca 2016, 11:06

Wprawdzie pierwszy nabór wniosków na "modernizację" z PROW na lata 2014-2020 odbył się już jesienią 2015 roku, ale był on skierowany tylko dla rolników chcących rozwijać produkcję świń, bydła opasowego lub mlecznego poprzez budowę, remont lub modernizację budynków inwentarskich. Aktualnie ogłoszony nabór przewiduje wsparcie także dla tych, którzy chcą inwestować w zakup sprzętu rolniczego, niekoniecznie związanego z produkcją zwierzęcą. Jednak w porównaniu z "modernizacją" z poprzedniego PROW-u, wysokość maksymalnego dofinansowania inwestycji jest niższa i wynosi nie 300 a 200 tys. zł. Zmianie uległ także procentowy system przyznawania wsparcia. Wszyscy beneficjenci mają zasadniczo 50% zwrotu kosztów kwalifikowanych, za wyjątkiem inwestycji realizowanych wspólnie oraz młodych rolników, gdzie poziom dofinansowania wynosi 60%.

Ilu wniosków w skali kraju należy się spodziewać? W ostatnim naborze z PROW 2007-2013 do ARiMR wpłynęło ponad 22 tys. wniosków i pieniędzy nie starczyło dla wszystkich chętnych. Tym razem może jednak nie być podobnie. Firmy handlujące sprzętem rolniczym w całym kraju odnotowują wprawdzie większe zainteresowanie rolników zapytaniami ofertowymi na zakup ciągników i maszyn niż na początku roku, ale kolejek po wystawienie ofert nie ma. A tak bywało w poprzednich naborach.

– Winna jest gorsza koniunktura w rolnictwie – mówi Tadeusz Kałek, właściciel firmy Tad-Opal z Sielinka (woj. wielkoplskie). – Rolnicy czekają na dopłaty, płacą kary za nadprodukcję mleka, mają niższe dochody ze sprzedaży świń czy zboża i do nowych inwestycji podchodzą bardzo roztropnie. Wszyscy mierzą siły na zamiary – dodaje.

Jedno jest pewne. Z nowej "modernizacji" będą chcieli skorzystać zarówno rolnicy, którzy sięgnęli po to wsparcie w poprzednim PROW, jak też i ci, którzy o to dofinansowanie z różnych przyczyn jeszcze się nie starali.

My proponujemy Państwu sondę. Ciekawi jesteśmy, jak wielu z Was będzie się starało o dofinansowanie na operację typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w zbliżającym się naborze. bcz

Fot. Beba

Zachęcamy do głosowania!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)