Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Janusz Wojciechowski rozpoczyna urzędowanie jako komisarz ds. rolnictwa UE

Komisja Europejska kierowana przez Jeana Claudea Junckera zakończyła swoją 5-letnią kadencję w minioną sobotę. Od niedzieli 1 grudnia stery KE przejęła Ursula von der Leyen. Stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa oficjalnie objął Polak Janusz Wojciechowski.

Bartłomiej Czekała2 grudnia 2019, 14:55
Wojciechowski zastąpił na tym stanowisku Irlandczyka Phila Hogana, który pożegnał się z unijnym rolnictwem, ale pozostaje w Komisji Europejskiej i w nowej kadencji będzie pełnił funkcję komisarza ds. handlu.

Z okazji objęcia stanowiska komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nagrał krótką wiadomość video, w której zapowiedział swoje priorytety w działaniu przez najbliższe 5 lat.

– Nazywam  się Janusz Wojciechowski i jestem nowym komisarzem ds. rolnictwa. Wychowałem się na wsi w Polsce, gdzie w gospodarstwie moich rodziców poznałem ciężką pracę rolników i życie na wsi. W Polsce mówi się, że rolnicy żywią i bronią. Rolnicy europejscy żywią nas, 500 milionów Europejczyków, a my powinniśmy ich bronić.   W Komisji Pani Przewodniczącej von der Leyen będę troszczył się o to, żeby europejska polityka rolna była przyjazna dla rolników, a same rolnictwo przyjazne dla środowiska naturalnego, klimatu i tego, co szczególnie jest bliskie memu sercu, czyli dobrostanowi zwierząt. Żeby warto było być rolnikiem w Europie i żeby warunki życia na wsi były godne – mówił nowy komisarz ds rolnictwa.

Przed Januszem Wojciechowskim stoi trudne zadanie przygotowania ostatecznej wersji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027. Phil Hogan zostawił swojemu następcy jej projekt, ale od Wojciechowskiego zależy jak bardzo ta koncepcja będzie zmodyfikowana w oparciu na oczekiwania sektora rolniczego, powtarzające się klęski żywiołowe, czy wiszący nad UE Brexit.

Bartłomiej Czekała


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)