Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Tylko u nas! Komisarz Wojciechowski o wsparciu dla sektora rolnego

Nie tylko skutki pandemii koronawirusa, ale także widmo suszy są obecnie zmorą rolników i sektora rolnego. O tym, jakie wsparcie w związku z kryzysem przewiduje Komisja Europejska, rozmawiał z Januszem Wojciechowskim komisarzem UE ds. Rolnictwa, Karol Bujoczek redaktor naczelny „top agrar Polska”.

Dominika Mulak1 maja 2020, 09:20
Koronakryzys dopadł niemal każdą dziedzinę gospodarki, jednak w największym stopniu uderzył w producentów żywca wołowego, drobiu oraz sektor mleczarski. Komisja Europejska chce przeznaczyć 80 mln euro na wsparcie całego sektora rolnego. Czy to nie za mała kwota? – pytał komisarza Karol Bujoczek, redaktor naczelny „top agrar Polska”.

 - To tylko część środków, które Komisja Europejska ma zamiar przeznaczyć na wsparcie rolnictwa. 80 mln euro to są środki, które dotyczą tzw. instrumentów rynkowych. Więc jeżeli chodzi o działania rynkowe to dość duży pakiet pomocowy. Środki zostaną wykorzystane na prywatne przechowalnictwo, przede wszystkim produktów mlecznych i mięsnych zwłaszcza wołowiny, ponieważ w tych sektorach odnotowujemy największy kryzys – mówił Janusz Wojciechowski, którego zdaniem te działania powinny ustabilizować rynek.

Środki w ramach PROW, które jeszcze nie zostały rozdysponowane w naszym kraju będą mogły być wykorzystane na wsparcie rolników znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji w związku z pandemią. Komisarz Wojciechowski, poinformował, że 1% ze środków PROW daje 1 mld euro, które mogą być przeznaczone na pomoc kryzysową przez państwa członkowskie.

Poza tym podkreślał potrzebę stworzenia rzeczywistej rezerwy kryzysowej w Unii Europejskiej, która zabezpieczy rolników. Obecnie rezerwa ta jest tworzona częściowo ze środków przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Niestety, Komisja nie przewiduje interwencji na rynku drobiu na co z niecierpliwością czekają polscy drobiarze. Komisarz UE ds. Rolnictwa obiecał też możliwość zmiany planów dla grup producentów rolnych, m. in. producentów owoców i warzyw.

Potężny problem to susza


My długofalowo potrzebujemy także inwestycji w zakresie zatrzymania wody, ale potrzebujemy też ubezpieczeniowej ochrony. Czy komisja  przewiduje wsparcie ubezpieczeń od suszy? – dopytywał redaktor naczelny „top agrar Polska”.

- Myślimy nad systemem zarządzania kryzysem, w tym mowa również o systemie wsparcia ubezpieczeń. Póki co środki unijne tylko w niektórych krajach są wykorzystywane w tym zakresie. […] Ryzyko w rolnictwie jest zbyt wielkie aby zwykły system ubezpieczeniowy nawet wspierany w pełni poprawił sytuację. Dlatego niezależnie od systemów ubezpieczeniowych musimy mieć zawsze jakąś rezerwę na wypadek kryzysu – wyjaśnił komisarz UE ds. rolnictwa, dodając, że dołoży wszelkich starań aby środków na zarządzanie kryzysem było jak najwięcej.

Dopłaty bezpośrednie za 2020 roku już w sierpniu?


Ponadto Janusz Wojciechowski podkreślił, że obecnie toczą się rozmowy nad zmianą terminu wypłaty dopłat bezpośrednich. Rolnicy mieliby je otrzymać już w sierpniu a nie w październiku jak to jest zapowiadane. Wszystko jednak zależy od przyszłego budżetu.Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)