Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Materiał siewny: wnioski w ARR tylko do 26 czerwca!

23.06.2017

Drukuj

Materiał siewny: wnioski w ARR tylko do 26 czerwca!

Artykuł dostępny

W związku z tym, że 25 czerwca przypada w niedzielę, to za ostatni dzień terminu złożenia wniosku uważa się najbliższy następny dzień powszedni, tj. poniedziałek 26 czerwca 2017 r.

r e k l a m aDopłaty można otrzymać do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych, zakupionym i wysianym/wysadzonym w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r.

Przypomnijmy, że dopłatami objęte są następujące gatunki roślin:

  • zboża: pszenica zwyczajna, pszenica twarda, żyto (populacyjne, syntetyczne lub mieszańcowe), jęczmień, pszenżyto, owies,
  • rośliny strączkowe: łubin (żółty, wąskolistny lub biały), groch siewny, bobik, soja, wyka siewna,
  • ziemniaki,
  • mieszanki zbożowe i pastewne sporządzone z ww. roślin objętych systemem dopłat, z wyłączeniem ziemniaka.
O wsparcie mogą ubiegać się także producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone w wyniku działania niskich temperatur. Warunkiem otrzymania dopłaty jest zakupienie i zużycie do siewu lub sadzenia materiału siewnego, a także dołączenie dokumentów potwierdzających zakup materiału siewnego i wystąpienie szkody w uprawach.

Wniosek można wypełnić poprzez aplikację ELF dostępną na stronie https://elf.arr.gov.pl, w oddziale Terenowym właściwym dla miejsca zamieszkania albo wysłać pocztą. O terminie złożenia wysłanego wniosku decyduje data stempla pocztowego.

Wprawdzie wnioski ARR weryfikuje na bieżąco, ale stawki dopłat zostaną określone dopiero po upłynięciu terminu ich składania, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów w terminie do 30 września br. Zgodnie z nowymi przepisami, całkowita pula przeznaczona na dopłaty do materiału siewnego zostanie podzielona przez liczbę hektarów zgłoszonych przez wnioskodawców. W ten sposób poznamy stawkę dopłaty na 2017 rok. Natomiast środki finansowe zostaną wypłacone w terminie 30 dni od wydania decyzji przyznających dopłaty, najpóźniej do końca 2017 r. W tym roku, podobnie jak w 2016 r., do rozdysponowania pomiędzy wnioskodawców jest kwota ok 90 mln zł.

oprac. bcz na podstawie ARR

Fot. Sierszeńska

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii