Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Pomoc suszowa 2019: Apele pomogły - termin składania wniosków wydłużony!

Obrazek

Dopiero co wczoraj pisaliśmy o apelach rolników do resortu rolnictwa o wydłużenie terminu składania wniosków o wsparcie, a już dziś zapadła decyzja. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zdecydował, że ARiMR będzie dłużej czekała na dokumenty od rolników.

Bartłomiej Czekała18 października 2019, 21:55
Pierwotny termin, czyli 31. października br. został wydłużony do 15. listopada. To daje wielu rolnikom szanse na złożenie na czas wniosku o przyznanie wsparcia z tytułu strat spowodowanych przez suszę lub inną klęskę żywiołową.

Przypomnijmy, że wielu rolników nadal czeka na odesłanie z urzędów wojewódzkich zatwierdzonych przez urzędników protokołów strat suszowych sporządzonych przez gminne komisje szacujące straty w uprawach. Problem ten dotyczy głównie tych regionów, w których straty były największe, czyli  województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego.

Od dziś zatem urzędnicy mają jeszcze kilka tygodni by zweryfikować i odesłać wreszcie do gmin protokoły, by rolnicy mogli się starać o wsparcie z ARiMR. A jego wysokość zależy od rozmiarów strat w uprawach oraz posiadania polisy ubezpieczeniowej na uprawy. Poniżej przypominamy te stawki.

  • 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej,
  • 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej,
  • 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70% danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej.
Do 18. października br. do ARiMR wypłynęło 155 tys. wniosków o wsparcie suszowe, a Agencja wypłaciła z tego tytułu już 395 mln zł.


Fot. Pixabay

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy