Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wnioski o dopłaty do 15 czerwca? Jest propozycja, nie ma decyzji

Ministerstwo rolnictwa wciąż nie może oficjalnie potwierdzić, że składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie zostanie wydłużone o miesiąc. Wszyscy czekają w niepewności ponieważ Komisja Europejska wciąż nie ogłosiła swojego rozporządzenia.

wk11 maja 2018, 13:53
Podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa wiceminister Ryszard Zarudzki przedstawił stan prac nad  Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 (2030). Dokument podlega zmianom, ponieważ trzeba go było dostosować do postanowień Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz uwzględnić nowe uwarunkowania społeczno-gospodarcze krajowe i międzynarodowe, a zwłaszcza przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej UE. Prace mają się zakończyć do końca czerwca. - To nie jest tak, że ogłosimy plan i zaczniemy go dopiero realizować. Część z tych działań już jest bowiem realizowana – powiedział wiceminister Zarudzki. 

Co z wnioskami o dopłaty bezpośrednie na 2018 rok?

Przy okazji wiceminister ustosunkował się do licznych pytań rolników dotyczących terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Niestety nie padły jednoznaczne deklaracje.

– Czekamy na ogłoszenie rozporządzenia Komisji Europejskiej. Dopóki nie mamy tego ogłoszonego oficjalnie, my również nie możemy tego ogłosić oficjalnie – wyjaśnił R. Zarudzki, który podkreślił, że prace nad stosownym rozporządzeniem  trwają.

– Prawdą jest, że takie działania resort podjął. Równocześnie jak rozpoczęliśmy starania o wydłużenie tego terminu o miesiąc, rozpoczęliśmy także prace nad rozporządzeniem, które zostało przesłane do konsultacji społecznych, więc ta informacja przeniknęła już do środowiska – mówił wiceminister. 

Coraz mniej czasu...

Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności są składane przez Internet z wykorzystaniem geoprzestrzennego formularza wniosku.Do 6 maja 2018 r. rolnicy złożyli ponad 458,8 tys. wniosków przez aplikację eWniosekPlus oraz 3,4 tys. wniosków papierowych. Łącznie z oświadczeniami potwierdzającymi brak zmian we wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest już 893,6 tys. wniosków.   wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)