Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Raporty IGC>

Raport IGC: Światowe zapasy kukurydzy najniższe od ośmiu lat

Obrazek

Zbiory wszystkich zbóż łącznie w tym sezonie są rekordowe ale zapasy, głównie dzięki kukurydzy, będą najniższe od pięciu lat. Na nadchodzące żniwa IGC prognozuje kolejny rekord i 2% wzrost zbiorów pszenicy. Soi w tym sezonie do rekordu trochę zabrakło, ma to się zmienić już w sezonie 2021/22.

dr Juliusz Urban2 marca 2021, 14:54

Zboża

Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej ze względu na większe niż wcześniej szacowano zbiory pszenicy w Australii, Kazachstanie i Rosji, prognozy światowej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2020/2021 wzrosną do 2,216 mld ton, tj. o 6 mln ton w stosunku do prognoz z poprzedniego raportu. W stosunku do ubiegłego sezonu produkcja w 2020/21 wzrasta o 31 mln t, w związku ze zmianami w zbiorach pszenicy (+11 mln t) i kukurydzy (+ 9 mln t). 

 

Ponieważ prognozowane zużycie wzrasta aktualnie w podobnym tempie (wyniesie 2,22 mld t), to wielkość całkowitych zapasów zbóż zostaje na tym samym poziomie 611 mln t. Nadal stanowi to prognozowany spadek na poziomie 6 mln t w stosunku do ubiegłego roku i są one najniższe od pięciu lat. Dla kukurydzy, której poziomy zapasów na koniec tego sezonu dojdą do 268 mln t., będzie to najniższy wynik od ośmiu sezonów.

 

Prognozy dotyczące światowego handlu zbożami w 2020/21 wzrosną do rekordowego poziomu 412 mln t (394 mln t w roku poprzednim). Oczekuje się, że międzynarodowy handel osiągnie najwyższy w historii wolumen dostaw pszenicy i kukurydzy.

  

W aktualizacji podaży i popytu pszenicy z nowych zbiorów 2021/22, eksperci IGC produkcję na nadchodzące żniwa szacują na kolejnym  rekordowym poziomie 790 mln t, co oznaczałoby wzrost o 2% rok/roku. W swych założeniach uwzględniają oni lepsze zbiory w Europie, Afryce Północnej i Indiach. Analitycy zakładają rekordową produkcję, konsumpcję, a także rekordowe zapasy, za to umiarkowany spadek handlu. Popyt na pszenicę może wzrosnąć dzięki rosnącemu zużyciu paszy, przy malejących dostawach zbóż konkurencyjnych, w tym kukurydzy i jęczmienia.

W nadchodzącym sezonie przewidywany jest wzrost zapasów, ale najprawdopodobniej nastąpi to głównie w Chinach i Indiach. Po podwyższonych obrotach eksportowych z obecnego sezonu, prognozowany przyszły spadek dostaw do Chin i Pakistanu przyczynia się do  niższego wolumenu handlu światowego.

Soja

W związku z większymi zbiorami w USA i Brazylii, światowa produkcja soi w sezonie 2020/21 rośnie o 6% w stosunku do ubiegłego sezonu, do 360 mln t. Jest to tylko nieznacznie poniżej szczytu 2018/19.

 

Biorąc pod uwagę popyt na paszę, który leży u podstaw wzrostu wykorzystania soi, szczególnie w Azji, a także niewielki wzrost spożycia oleju sojowego w sektorach spożywczym i przemysłowym, konsumpcja może wzrosnąć o 4% r/r. Tym samym osiągając najwyższy w historii poziom 365 mln t. 

 

Odzwierciedlając większe niż oczekiwano do tej pory wysyłki soi do Chin, perspektywy handlu wzrosły o 1 mln t, do 169 mln. Jest to nieco poniżej rekordu z poprzedniego sezonu.

 

Za to na nowy sezon IGC przewiduje, że dzięki wzrostowi u kluczowych producentów, na czele z USA, światowe zbiory w latach 2021/22 wzrosną o 5% r/r, osiągając nowy rekord.

 

 

oprac. Juliusz Urban. Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)