Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Świńska masakra… cenowa

Obrazek

Na niemieckim rynku świń spokojnie. Ceny nie spadają popyt jest w miarę zrównoważony z podażą. A na rynku polskim koszmar. Ceny spadają na łeb na szyję, mimo braku ruchu cenowego na niemieckim rynku.

Jan Bromberek26 października 2018, 15:04
Sytuacja jest tragiczna i do tego skupujący za nic mają relacje cenowe zza Odry. Tam jak już wspomniano ceny pozostają od dwóch tygodni niezmienne. A u nas praktycznie od początku ostatniego tygodnia października mamy przeceny. Idą one tak, szybko, że w ciągu 10 dni spadły o ponad 30 gr/kg żywca, a cena poubojowa zjechała do 5,3 zł/kg, ale tylko w przypadku większych dostaw. Przy niewielkich partiach ceny za żywiec spadły do 3,6 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych do 5 zł/kg w klasie E.

Trudno szukać uzasadnienia takiej sytuacji. Pretekstem oczywiście była wiadomość z 18 października o zakazie eksportu polskiej wieprzowiny do USA z uwagi na nieprawidłowości formalne przy wysyłkach towaru ze stref objętych obostrzeniami związanymi z ASF. Zakaz, jak informuje polskie ministerstwo spraw zagranicznych został cofnięty po kilku dniach, a ceny nadal spadały. Jednym słowem koszmar. Taka sytuacja na rynku tuczników echem odbija się na rynku warchlaków krajowych. Polscy producenci nie mogą sprzedać prosiąt, ratują się wynajmowaniem starych chlewni, w których chcą utuczyć zbywające warchlaki. Jest to alternatywa do gazowania prosiąt. To rozwiązanie byłoby ostatecznością. Tej według nieoficjalnych informacji chwytają się już duńscy producenci, którzy także nie mogą sprzedać towaru. Nieurodzaj zbóż paszowych w Niemczech i Polsce, bardzo niska cena tuczników skutecznie zniechęcają rolników do nowych nastawień warchlaków. Jak długo ta sytuacja potrwa, nikt nie jest w stanie powiedzieć.  jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w kraju - notowania cenowe!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)