Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Będą zaprawy owadobójcze w rzepaku – minister podpisał derogację!

To już oficjalne – w tym roku nasiona rzepaku będą mogły być zaprawiane substancjami należącymi do neonikotynoidów. Decyzję podjął minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jacek Daleszyński21 maja 2019, 16:18
Zezwolenia uzyskały preparaty Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS. Pierwszy z nich zawiera chlotianidynę (z grupy neonikotynoidów) i beta-cyflutrynę (z grupy pyretroidów) i może być stosowany w okresie od 20 maja do 17 września 2019 r. Druga z zapraw zawiera tiametoksam (z grupy neonikotynoidów), fludioksonil (z grupy fenylopiroli) i metalaksyl-M (z grupy fenyloamidów). Cruiser OSR 322 FS może być stosowany w okresie od 1 czerwca do 28 września 2019 r.

O derogację dla zaprawa nasiennych dla rzepaku wnioskowało m.in. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Wniosek wskazywał na problemy wynikające z braku możliwości ochrony rzepaku przed chowaczem galasówkiem, miniarką kapuścianką, rolnicami i mszycami. Zrzeszenie zwróciło też uwagę, że derogacja umożliwiłaby skuteczniejszą walkę ze śmietką, pchełkami i gnatarzem, przeciwko którym insektycydy nalistne nie są wystarczająco skuteczne.

Sami rolnicy podkreślają, że zaprawianie insektycydami to najskuteczniejszy sposób walki ze szkodnikami rzepaku, które atakują go już jesienią. Zabiegi nalistne niejednokrotnie wykonywane kilka razy o tej porze roku nie przynoszą takich efektów, jak niewielka ilość zaprawy znajdująca się na nasionach.

Ekolodzy: Derogacja = zło


Derogację potępiły już środowiska ekologów. Greenpeace w swoim oświadczeniu napisał o „kolejnych szkodzących pszczołom decyzjach podjętych przez ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego”. Według organizacji minister „nie licząc się z dowodami naukowców i nie słuchając opinii publicznej, sprzymierza się z biznesem agrochemicznym, kosztem przyrody.”

jd, fot. Walichnowski
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)