Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Kolejny kraj UE ma derogację na neonikotynoidy

14.02.2017

Drukuj

Kolejny kraj UE ma derogację na neonikotynoidy

Artykuł dostępny

Informujemy na łamach „top agrar Poslka oraz na portalu topagrar.pl bardzo często o sytuacji z neonikotynoidami. Nasi Czytelnicy wiedzą, że możliwa jest tzw. derogacja, czyli odstąpienie od zakazu w przypadku wysokiego ryzyka strat. Derogację na stosowanie zapraw zawierających te substancje (czyli de facto pozwolenie na stosowanie i wysiew na 120 dni) cyklicznie od czterech lat występuje i uzyskuje ją Finlandia.

r e k l a m aCo ważne, wniosek Finlandii dotyczy rzepaku jarego, w przypadku którego ryzyko dla pszczół jest większe, niż w u powszechnie uprawianego w Polsce rzepaku ozimego. W warunkach klimatycznych Finlandii rzepak jary zakwita po upływie około 45 dni od wysiewu (początku działania zaprawy) i nie stwarza problemu dla pszczół. W Polsce rzepak jary kwitnie po około 8 miesiącach od siewu – czyli ponad 5 razy dłużej.

Ostatnio o derogację wystąpiła i taką uzyskała Rumunia. Chodzi tam o stosowanie zapraw do ochrony słonecznika oraz kukurydzy.

tcz

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii