Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Kolejny kraj UE ma derogację na neonikotynoidy

Obrazek

Zaprawy neonikotynoidowe zostały zabronione do stosowania m.in. w rzepaku, kukurydzy cztery lata temu. Od tego czasu, zamiast zmniejszać się ryzyko wytrucia pszczół, rośnie zagrożenie ze strony szkodników, a tym samym częstsze są zabiegi opryskiwania. Ryzyko dla pszczół zatem rośnie.

Tomasz Czubiński14 lutego 2017, 17:22

Informujemy na łamach „top agrar Poslka oraz na portalu topagrar.pl bardzo często o sytuacji z neonikotynoidami. Nasi Czytelnicy wiedzą, że możliwa jest tzw. derogacja, czyli odstąpienie od zakazu w przypadku wysokiego ryzyka strat. Derogację na stosowanie zapraw zawierających te substancje (czyli de facto pozwolenie na stosowanie i wysiew na 120 dni) cyklicznie od czterech lat występuje i uzyskuje ją Finlandia.

Co ważne, wniosek Finlandii dotyczy rzepaku jarego, w przypadku którego ryzyko dla pszczół jest większe, niż w u powszechnie uprawianego w Polsce rzepaku ozimego. W warunkach klimatycznych Finlandii rzepak jary zakwita po upływie około 45 dni od wysiewu (początku działania zaprawy) i nie stwarza problemu dla pszczół. W Polsce rzepak jary kwitnie po około 8 miesiącach od siewu – czyli ponad 5 razy dłużej.

Ostatnio o derogację wystąpiła i taką uzyskała Rumunia. Chodzi tam o stosowanie zapraw do ochrony słonecznika oraz kukurydzy.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)