Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Odwilż prawdę pokaże

Obrazek

Już od około tygodnia w praktycznie całej Polsce mamy odwilż. Po mroźnym początku stycznia, w wielu rejonach bez śniegu rolnicy zastanawiają się teraz nad kondycją ozimin. Najgorzej wyglądają plantacje jęczmienia ozimego i późno sianej pszenicy. Wizualnie także źle rokują rzepaki. Ale czy te uprawy aby na pewno wymarzły?

Tomasz Czubiński1 lutego 2016, 15:07

Jak podają nasi informatorzy, na plantacjach rzepaku w centralnej i zachodniej Polsce rzepaki straciły starsze liście. Podobnie wyglądają pola także na Lubelszczyźnie. Jednak po odwilży okazuje się że na większości pól stożek wzrostu i najmłodsze liście (serce rośliny) są zdrowe i sztywne o pełnym turgorze. Podobnie nie widać uszkodzeń mrozowych korzeni poza śladami zerowania śmietki kapuścianej. Starsze liście natomiast zmarzły, obumarły i zaczynają odpadać od rośliny. Na polach wyczuć można charakterystyczny zapach gnijącej kapusty. Gorzej wyglądają plantacje siane zbyt gęsto, na których rośliny wybiegły i wyniosły zbyt wysoko stożek wzrostu. Na takich polach w okolicy Gniezna niestety stożki wzrostu rzepaku zmarzły.

Sytuacja w zbożach przedstawia się w zależności od gatunku, a nawet odmiany lub terminy siewu i kondycji przed zimą. Najgorzej sytuacja wygląda w jęczmieniu ozimym. Na wielu polach obecnie rysuje się obraz zbrunatniałej szczotki. To efekt mrozu na zbyt gęsto sianym jęczmieniu. Po bliższym przyjrzeniu się roślinom część z nich ma jeszcze żywe pędy a część jest już martwa. Źle też wyglądają pola z późno sianą pszenicą. Tam widać różnice odmianowe. Bywają pola, na których w czasie mrozów nie było śniegu, zbrunatniałe z martwymi roślinami. Jednak często sąsiednie odmiany są już praktycznie w 100-procentach żywe.

Aby przekonać się, czy rośliny przetrwały, można pokusić się o zrobienie szybkiego testu żywotności. Szczegółowa metodyka testu podana jest w lutowym wydaniu „top agrar Polska” na str. 70.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)