Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

R.s.m. jako wspomagacz

Obrazek

Rolnicy do przedwschodowych zabiegów odchwaszczających w rzepaku czasami dodają nawóz r.s.m., który ma wydłużyć działanie herbicydów. Czy faktycznie tak jest mówi nam ekspert z UP w Poznaniu.

Jacek Daleszyński5 sierpnia 2021, 14:50
– Wśród sposobów zwiększania skuteczności działania herbicydów doglebowych podaje się także wykorzystanie nawozu r.s.m. Roztwór saletrzano-mocznikowy ma właściwości higroskopijne – chłonie wodę z powietrza. Pozwala to na wydłużenie czasu wysychania kropel cieczy opryskowej i dostępności herbicydu dla kiełkujących chwastów – mówi dr hab. Łukasz Sobiech z poznańskiej uczelni.

Wspomniany nawóz jest w tym celu wykorzystywany w dawce 100 l/ha. Istnieją badania na temat korzyści wynikających z tego sposobu wykorzystania wspomnianego nawozu w aplikacji herbicydu doglebowego (dotyczą środka stosowanego w uprawie kukurydzy), jednak wskazuje się, że bardziej efektywne jest wykorzystanie adiuwantów doglebowych. Dodatkowo decydując się na zastosowanie r.s.m. w zabiegu doglebowym, należy zwrócić dużą uwagę na mieszalność nawozu z herbicydem. Przed wymieszaniem całości cieczy opryskowej należy przeprowadzić test kompatybilności (mieszania mniejszych ilości poszczególnych komponentów). Dobrym rozwiązaniem jest także wymieszanie środka ochrony roślin z mniejszą ilością wody, a w drugiej kolejności dodanie r.s.m. do zbiornika opryskiwacza.

Więcej o odchwaszczaniu rzepaku ozimego przeczytasz w najnowszym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)