Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Zima na polach

09.01.2017

Drukuj

Zima na polach

Artykuł dostępny

Pisaliśmy już wczoraj na naszym portalu, że zimotrwałość ozimin zależy nie tylko od ich genetycznych uwarunkowań, pokrywy śnieżnej podczas mrozów, czy fazy rozwojowej roślin. Kluczowa jest także zawartość makro- i mikroskładników. Zbyt duża zawartość azotu, zwłaszcza w formie saletrzanej, sprzyja uwodnieniu roślin i ich wymarzaniu. Odwrotnie w przypadku potasu, fosforu i magnezu, których duża zawartość w roślinach pozwala na ich przetrwanie i regenerację. Z kolei z mikroskładników kluczowa jest zawartość manganu – im jest ona wyższa, tym lepiej.

r e k l a m aZ całego kraju nasi Czytelnicy przysyłali nam informacje o sytuacji pogodowej na polach. Okazuje się, że w różnych częściach kraju wygląda to bardzo różnie.

Poniżej cytujemy kilka informacji przekazanych za pomocą profilu „top agrar Polska” na Facebook’u.

Andrzej: Gmina Boniewo, powiat włocławski: -19 st. C. bez śniegu całkowicie. Zboża dopóki nie odpuści mróz to będą zielone, ciekawe co potem.

Mariusz: Podlaskie, gmina Goniądz: -20–25 st. C. Śniegu na rzepaku kilka centymetrów. Liście zatrzymały, bo jest wysoki, bo na oranym wywiało – czarna ziemia. Rok temu był podobny mróz tylko bez śniegu  i wszystko wymarzło w stu procentach.

Kamil: Świętokrzyskie, powiat opatowski i sandomierski: piątek - 21 stopnie, sobota -23 stopnie, śniegu około 3-5 cm.

Szymon: Małopolskie,  powiat olkuski: sobota rano -26 śniegu 3-5 cm, a miejscami wywiane do gołej ziemi.

Bartosz: Zachodniopomorskie, gmina Darłowo: -6 stopni, na polu od 3 do 10 cm śniegu, oziminy w miarę przykryte. Do tej pory najniższa temperatura jaka była to -11 st. C.

Piotr: Wielkopolskie, powiat słupecki: -15 st. C, 3-5 cm śniegu, zboża ładnie przykryte, rzepak też dosyć.

Krystian: Opolskie,  powiat kluczborski: sobota -21, niedziela -19, śniegu około 10 cm.

Michał: woj. kujawsko-pomorskie, gmina Koronowo: -16,5 st. C, właściwie bez okrywy śnieżnej...

Mateusz: Płock: -16 praktycznie bez śniegu.

Arkadiusz: woj. kujawsko-pomorskie,  powiat Golub-Dobrzyń: zero śniegu a w sobotę rano mróz -19 dodatkowo lekki wiatr. Więc powtórka z poprzedniego roku odmiany poniżej 4,5 mrozoodporności pod plug. Rzepaki również.

Synoptycy przewidują, że taka pogoda zagości u nas na dłużej. Możemy spodziewać się w tym tygodniu nadal silnych mrozów i opadów śniegu praktycznie we wszystkich województwach. O sytuacji na polach będziemy pisać na bieżąco na naszym portalu oraz będziemy ją omawiać podczas naszych seminariów uprawowych, które odbędą się: 10 stycznia w Lublinie, 11 stycznia w Opolu, 12 stycznia w Poznaniu i 13 stycznia w Ostródzie.

Informacje i zapisy - TUTAJ.
bcz

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii