Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Warto uprawiać bobik

Obrazek

Lansowana ostatnio soja ma wiele zalet. Jest to m.in. dobrej jakości śruta poekstrakcyjna jako pasza białkowa. Nie nadaje się ona jeszcze jednak do uprawy w całej Polsce. Dużo wyższe plony na takich samych stanowiskach co soja, czyli zasobnych i ciężkich glebach daje bobik. Mało tego - za nasiona można uzyskać obecnie nawet 1100 zł za tonę.

Tomasz Czubiński31 maja 2019, 12:25
Sukces w uprawie bobiku zawdzięcza się głównie uprawie oszczędzającej wodę. Nasiona muszą dobrze skiełkować a potem rośliny wymagają regularnych opadów. Pod tym względem nie różni się od innych gatunków uprawnych, oprócz tego ze do kiełkowania wymaga dużo więcej wody. Dlatego bobik sieje się głęboko - na 8, 10 a nawet 12 i 15 cm. Jeżeli będzie miał wodę, to nie ma obaw o wschody dobrych jakościowo nasion.

Jeden z rolników z Żuław - Marek Grabarek - opracował siew bobiku pod pług. Zamiast zwykłym siewnikiem rzędowym sieje do rozsiewaczem nawozów a potem przeoruje. technologia ta ponadto zabezpiecza przed pierwszymi wschodami chwastów.

Inny rolnik - też z tej okolicy - Adam Debert - sieje bobik zwykłym siewnikiem z redlicami. Ale zauważył, ze lepiej spisywać będzie się siewnik  talerzami.

O technologii siewu i uprawy bobiku dowiecie się więcej z artykułu na str. 74 w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska".
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)