Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Strefa Marki>

Duża wydajność, niskie straty i wysoka jakość ziarna – CLAAS TRION w oczach testujących go użytkowników.

Obecny od niedawna na rynku kombajn CLAAS TRION zbiera bardzo dobre recenzje. Polski oddział CLAAS przetestował go na wielu gospodarstwach rolnych w ramach tak zwanego DEMO TOUR. Zobaczmy jak najnowsza maszyna sprawdziła się w praktyce i jak oceniają go rolnicy.

15 listopada 2021, 16:09

Kombajn TRION został stworzony z myślą o różnych gospodarstwach, od małych rodzinnych pod duże wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolne oraz firmy usługowe. Głównym celem projektowym było zwiększenie wydajności, poprawa komfortu, mniej czasochłonna obsługa, niższe zużycie paliwa, wysoka jakość słomy oraz łatwość adaptacji do różnych roślin oraz warunków na polu. Kombajn można skonfigurować na bardzo dużo sposobów, zgodnie z potrzebami danego gospodarstwa. Może to być maszyna bardzo prosta, przystosowana do zbioru samych zbóż, ale można również ją przygotować do kukurydzy, trawy czy soi. Są również róże warianty podwozia oraz różne systemy omłotowo-separujące. W ostatnim czasie CLAAS Polska przeprowadził demonstracje polowe modelu TRION 660 w trzech różnych gospodarstwach rolnych, w różnych warunkach i różnych regionach Polski. Współuczestnikiem testów był też znany youtuber Mateusz Misiak (Matheo780).

Po pierwsze – zwiększona efektywność

Nowa seria kombajnów TRION w nowatorski sposób łączy wydajność z efektywnością i sprawdza się na każdym polu. Przestawienie maszyny z jednego rodzaju rośliny na drugi odbywa się w szybki i łatwy sposób. Młocarnia charakteryzuje się dużą przepustowością. Samoczynnie uczące się systemy wspomagania operatora pomagają w efektywnym i komfortowym zbiorze plonów. W trakcie testów polowych na polu rzepaku pana Łukasza Czupryn w woj. zachodniopomorskim, kombajn TRION 660 został szczególnie doceniany za wysoką wydajność, bardzo dobrą jakość ziarna oraz niskie straty nie przekraczające 1% .

Wydajność serii TRION w każdych warunkach zbioru sprawia, że kompromisy pomiędzy efektywnością a produktywnością należą już do przeszłości. Przyczynia się do tego sprawdzona technologia omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia JET STREAM. Technologa ta, znacznie wpływa na jakość pozyskanego ziarna i słomy, co docenił szczególnie pan Jerzy Kubacki z woj. wielkopolskiego, który zwrócił uwagę na wysoką jakość słomy oraz równy i wąski pokos. W gospodarstwie pana Jerzego jakość słomy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jest wykorzystywana w hodowli 700 sztuk bydła.

Testujący zwrócili także dużą uwagę na wielkość zbiornika (dostępne są pojemność od 8 000 do 12 000 litrów), a także szybkość rozładunku – do 130 litrów / sekundę. W oczach Mateusza Misiaka (Matheo780 na Youtube) duże uznanie uzyskała także rura rozładunkowa wyposażona w ruchomą końcówkę, która pozwala na precyzyjne napełnianie przyczep i regulację strumienia.

Po drugie – precyzja i komfort

Podczas testów TRION 660 w województwie małopolskim na polach pana Marcina Zagała  szczególnie doceniono znakomitą widoczność z nowej kabiny, która została przeprojektowana i dzięki temu jest teraz o wiele większa w porównaniu z kombajnami serii TUCANO. W wyposażeniu standardowym znajdziemy nową klimatyzację z całkowicie nowym prowadzaniem powietrza, duże schowki, aktywnie chłodzony schowek o pojemności 30 l na napoje czy też  prosty w obsłudze terminal CEBIS o wysokiej rozdzielczości. To właśnie na tym ekranie wyświetlają się wszystkie parametry związane z pracą kombajnu, a także samouczącego się systemu CEMOS AUTOMATIC. Jego funkcje automatyki wspierają operatora na bieżąco i w aktywny sposób podczas wykonywania wszystkich prac. Pan Jerzy Kubacki z Wielkopolski był pod wrażeniem płynnej pracy  kombajnu TRION wyposażonego w CEMOS. Na podstawie wielkości docelowych, takich jak jakość ziarna, jakość omłotu, czystość, jakość słomy i przepustowość, system sprawdza czujniki i ustawienia. Optymalizuje maszynę na bieżąco pracy aż do technicznych granic wydajności. Automatyczne przestrajanie ustawienia w czasie pracy i dostosowanie ich do warunków na polu było docenione szczególnie przez pana Marcina Zagała podczas pracy na wzniesieniach w Małopolsce.

Dużym wsparciem dla operatora są także systemy automatycznego prowadzenia. „TRION można wyposażyć w trzy automatyczne systemy kierowania, z których korzysta się zależnie od zastosowania: cyfrowy AUTO PILOT, sterowany satelitarnie system GPS oraz elektroniczno-optyczny LASER PILOT, który na życzenie można wyposażyć w FIELD SCANNER” – wyjaśnia Andrzej Kulczyński z CLAAS. Jak skwitował, testujący CLAAS TRION, w Gminie Rymań Łukasz Czupryn – „CEMOS AUTOMATIC powoduje, że w trakcie pracy prawie można odpocząć”.

Po trzecie – uniwersalność

Kombajny TRION można łączyć z wieloma przyrządami roboczymi CLAAS. Oprócz przyrządów żniwnych ze ślimakiem CERIO ze stałym stołem dostępne są również przyrządy żniwne VARIO, przyrządy żniwne taśmowe CONVIO oraz przyrządy żniwne składane. W szczególności do zbioru upraw rosnących blisko ziemi, takich jak groch czy soja, do wyboru jest seria MAXLEX ze ślimakiem wciągającym oraz taśmowy CONVIO FLEX, oba z elastycznym stołem. Ofertę przyrządów żniwnych uzupełniają zrywacze CORIO i CORIO CONSPEED do zbioru kukurydzy na ziarno oraz SUNSPEED do zbioru słonecznika. Istnieje również możliwość dostarczenia podbieracza SWATH UP. Dzięki automatycznemu rozpoznawaniu przyrządu roboczego TRION zawsze wie, jaki osprzęt jest zamontowany i automatycznie dostosowuje do niego wymagane ustawienia.

Przestawianie całej maszyny do zbioru określonej rośliny odbywa się komfortowo i wygodnie, a prędkość obrotowa poszczególnych bębnów  w układzie młocącym jest synchronizowana.

- Przestawianie wysokości walca wciągającego odbywa się bez użycia narzędzi. Odpowiednie położenie jest zaznaczone nalepką.”– wymienia Andrzej Kulczyński – Zmiana segmentów klepiska wstępnego odbywa się łatwo poprzez chwytacz kamieni. Segment klepiska głównego stanowi 63% całego klepiska i daje się łatwo wyciągnąć z boku. I tak po zbiorze zbóż TRION jest już gotowy na kukurydzę – dodaje.

Po czwarte – łatwe czyszczenie i szybka konserwacja

Na potrzeby zbioru materiału siewnego lub pod koniec sezonu konieczne jest całkowite czyszczenie maszyny. W tym celu TRION zapewnia nieograniczony dostęp do wszystkich komponentów. Na młocarni, po obu stronach maszyny znajdują się duże otwory konserwacyjne. Wokół skrzyni sitowej, rotorów i zbiornika ziarna znajduje się również wystarczająca ilość wolnego miejsca dla wszystkich czynności związanych z czyszczeniem. Pan Marcin Zagała zwrócił szczególną uwagę na możliwość szybkiego oczyszczenia i przesmarowania maszyny w 5 minut. To jednak nie wszystko. CLAAS, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów wprowadził 3 poziomy usług serwisowo-gwarancyjnych MAXI CARE wraz z wydłużonymi i rozszerzonymi okresami obsługi.

 

Nowy CLAAS TRION można obecnie zamówić już w ramach oferty Przedsmak 2022 gdzie na zainteresowanych czekają bardzo ciekawe warunki, jak atrakcyjne finansowanie , dodatkowe rabaty nawet do 7% (wrzesień) do 4% (grudzień), czy pakiet kontroli pożniwnej w cenie 1 PLN + VAT.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)