StoryEditor

Evion – nowy kombajn zbożowy Claas

Claas rozszerza ofertę kombajnów zbożowych o trzy, pięcioklawiszowe modele Evion 410, 430 i 450. Producent informuje, że zastępują one dotychczasowe kombajny Avero i Tucano 320. Kombajn dostępny będzie na przyszłoroczne żniwa, można je zamawiać już od września br.  
18.07.2023., 11:07h
Claas w ciągu ostatnich czterech lat całkowicie zmodernizował pełną gamę kombajnów zbożowych. W 2019 roku została zaprezentowana nowa seria maszyn Lexion, przed dwoma laty Trion, a w tym roku Evion. Najnowszy kombajn to kompaktowa, pięcioklawiszowa maszyna kierowana do rodzinnych gospodarstw, oraz dla usługodawców pracujących na mniejszych areałach.
Evion na wiele wspólnego z legendarnym Dominatorem

Nowy kombajn Claas Evion dostępny będzie w dwóch wariantach jako Classic i Maxi, podobnie jak oferowane w latach 90-tych kombajny Dominator. Poza tym kombajny dostępne będą w dwóch wariantach wyposażania tj. Trend i Busisnes, co pozwala dopasować wyposażenie i możliwości kombajnu dla każdego klienta.

Do obsługi kombajnu wykorzystywany jest terminal Cemis 700, który poza okresem żniw może służyć jako tradycyjny monitor ISOBUS do obsługi innych maszyn. Nowe kombajny Claas Evion mogą współpracować z hederami zbożowymi o maksymalnej szerokości 6,8 m i przystawkami kukurydzianymi 6-rzędowymi.
Znany silnik

Wszystkie nowe kombajny napędzane są silnikiem Cummins B6.7 spełniający normę emisji spalin Stage V. Jednostka napędowa znana jest z kombajnów Trion i wyróżnia się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Producent informuje, że model Evion 410 dysponuje mocą 204, KM, Evion 430 231 KM, a największy Evion 450 rozwija 258 KM. Pełna moc silnika we wszystkich modelach dostępna jest przy 1900 obr./min, a obroty biegu jałowego zostały obniżone do 800 obr./min. Wszystkie nowe kombajny Claas Evion są wyposażone standardowo w system zarządzania mocą Dynamic Power, który pozwala generować silnikowi moc dopasowaną do aktualnego zapotrzebowania. Zdaniem producenta pozwala to zaoszczędzić nawet 10% paliwa. W czasie wyładunku ziarna ze zbiornika aktywowany jest maksymalny poziom mocy.
Pojedynczy bęben młócący od dużej średnicy

W układzie omłotowym nowych kombajnów Claas Evion pracuje pojedynczy bęben o średnicy 600 mm. Bezpośrednio za nim pracuje odrzutnik, który przemieszcza słomę na pięcioklawiszowy wytrząsacz. Szerokość młocarni we wszystkich modelach Evion wynosi 1420 mm, a aktywna powierzchnia oddzielania ziarna na klepisku wynosi 0,95 m2. Klawisze separujące resztki ziarna ze słomy mają długość 4,40 m, a ich aktywna powierzchnia oddzielania wynosi 6,25 m2.

Prędkość obrotową bębna reguluje się z poziomu terminala Cemis 700 z kabiny. W maszynach Evion Classic zakres ten wynosi od 480 do 1150 obr./min (z zestawem redukującym obroty od 420 do 1080 obr./min.). Kombajny Evion Maxi to bardziej uniwersalne maszyny, dzięki dwustopniowemu napędowi młocarni prędkość obrotową bębna można regulować w zakresie od 220 do 630 obr./min., lub od 415 do 1150 obr./min. 

Regulacja szczeliny klepiska odbywa się hydraulicznie z kabiny kombajnu i jest zintegrowana z układem zapobiegającym przeciążeniu młocarni. W jego skład wchodzi akumulator gazowy, który zapobiega blokowaniu przepływu masy przez młocarnię.

Kombajny Evion Maxi wyposażone są w klepisko Multikrop, dzięki temu przezbrajanie klepiska do omłotu różnych roślin jest rzadkością. Jeśli trzeba tego dokonać, np. do zbioru kukurydzy to segmenty klepiska można wymienić od strony chwytacza kamieni. Gdy Evion ma zbierać kukurydzę Claas zaleca zamontowanie blach osłaniających przestrzenie pomiędzy ośmioma cepami bębna młócącego. 
Claas informuje, że środkowe fragmenty klawiszy wytrząsacza zostały przeprojektowane, co zdaniem producenta lepiej rozluźniać słomę i zwiększyć przepustowość kombajnu. Nad wytrząsaczem zamontowane są czujniki monitorujące przepływ masy. W razie zatrzymania przepływu masy na skutek trudnych warunków zbioru kombajnista informowany jest o zatorze masy na terminalu Cemis 700. Opcjonalny system Cemos Auto Crop Flow w przypadku dużego ryzyka zatrzymania młocarni lub przy poślizgu pasa napędowego automatycznie dezaktywuje napęd hederu i przenośnika pochyłego. 

Wydajne czyszczenie na sitach

Powierzchnia całkowita przeciwbieżnie poruszających się sit górnego i dolnego wynosi 4,80 m2. W konstrukcji sit do nowego Evion Claas posłużył się doświadczeniami z kombajnów Lexion i Trion. Elektryczna regulacja szczeliny sit jest standardowym wyposażeniem wszystkich kombajnów Claas Evion. Prędkość obrotowa turbin wiatrowych regulowana jest z kabiny, dzięki funkcji Auto Slope obroty turbin wiatrowych automatycznie zwiększają lub zmniejszają się gdy kombajn zjeżdża ze wzniesienia lub podczas jazdy pod górę. W pakiecie wyposażenia Buisnes kombajny Evion wyposażone są w układ poziomowania kosza sitowego 3D, który pozwala niwelować nachylenie stoku do 20 stopni. 
Duży zbiornik ziarna

Najmniejszy kombajn Claas Evion 410 ma zbiornik ziarna o pojemności 5600 l. Model Evion 430 mieści 6500 l, a największy Claas Evion 450 ma 8000 l. Wszystkie kombajny mają rurę wyładunkową o średnicy 330 mm i wydajności 90 l/sek. Rura wychyla się w zakresie 105 stopni, co pozwala kombajniście swobodnie obserwować przyczepę w czasie wyładunku ziarna. Opcjonalnie dostępna jest regulowana końcówka rury wyładunkowej znana z kombajnów Trion i Lexion. 
Wydajny rozdrabniacz słomy

Rozdrabniacz słomy we wszystkich modelach Claas Evion ma 52 noże tnące. Dla jeszcze bardziej wydajnego rozdrabniania oferowany jest siekacz z 72 nożami, co jest rzadkością w tej klasie kombajnów. Kąt pochylenia listwy przeciwnoży zmiana się bez użycia narzędzi. Opcjonalnie dostępny jest hydraulicznie napędzany rozrzutnik plew.
Przeniesienie mocy znane z Lexion i Trion

W układzie przekazania mocy z silnika w Evion zastosowano rozwiązania znane z maszyn Lexion i Trion. Napęd nagarniacza, przenośnika pochyłego, rewers przenośnika pochyłego, wariator zmiany prędkości bębna młócącego i turbin wiatrowych sterowane są hydraulicznie. Dzięki tym rozwiązaniom kompaktowy, niewielki kombajn zbożowy jest maszyną, którą można wydajnie pracować w bardzo zmiennych warunkach i przy zbiorze różnych gatunków np. słonecznika.
Napęd na koła przenoszony jest przez 3-stopniową przekładnię współpracującą z hydrostatem. W zależności od wersji prędkość maksymalna wynosi 20, 25 lub 30 km/h. W kombajnach w specyfikacji Maxi dostępna jest elektronicznie aktywowana blokada mechanizmu różnicowego. Przednie koła mogą mieć maksymalną średnicę 1,85 m, a tylne 1,35 lub nawet 1,5 m. 
Wygodna kabina

W kabinie nowego Claas Evion znajduje się nowoczesny podłokietnik ze zintegrowaną dźwignią wielofunkcyjną Cmotion. Na 7-calowym monitorze Cemis 700 można przywoływać zapisane ustawienia dla najczęściej zbieranych gatunków upraw. Pozwala to na szybkie zmiany ustawień pomiędzy różnymi gatunkami. Przywołane na początku pracy ustawienia można w każdej chwili zmieniać zależnie od panujących obecnie warunków zbioru. 
Ponad to terminal Cemis 700 pozwala tworzyć i zapisywać zlecenia dla każdego pola niezależnie. Dzięki temu w czasie zbioru automatycznie tworzona jest dokumentacja dotycząca m.in. zażycia paliwa i czasu pracy. Dane te rozdzielają czas i paliwo na efektywny czas pracy na polu i na przejazd po drodze. 

Hedery z Lexion i Trion

Nowe kombajny Claas Evion mogą współpracować z hederami znanymi  kombajnów Lexion i Trion. W przypadku hederu zbożowego jego maksymalna szerokość może wynosić 6,8 m, a przystawka do kukurydzy może mieć maksymalnie 6 rzędów. W kombajnach Claas Evion Classic napęd hederu przenoszony jest przez jeden pas klinowy. W maszynach Maxi stasowane są tutaj dwa paski. Jeśli kombajn ma zbierać kukurydzę Claas zaleca wybór wersji Maxi. 
Kombajny w pakiecie wyposażenia Trend standardowo mają układ poziomowania hederu Contur, a bogatsza wersja wyposażenia Buisnes ma Auto Contur. W tej wersji za pośrednictwem Cemis 700 kombajnista może precyzyjnie regulować ustawienia pod kątem kopiowania nierówności zarówno wzdłuż jak i w poprzek kierunku jazdy.
Producent informuje, że nowe kombajny Evion produkowane będą w chińskiej fabryce Claas. Od 2019 roku z taśmy produkcyjnej tej fabryki zjeżdżają kombajny Dominator 260 i Dominator 370, które oferowane są na rynki azjatyckie. 
Claas informuje, że nowe kombajny Evion można zamawiać u dealerów od września br. Pierwsze maszyny dostarczone będą na sezon żniwny 2024 r


Więcej o kombajnach Claas Trion przeczytasz TUTAJ


O ostatnich modyfikacjach kombajnów Claas Lexion przeczytasz TUTAJ

Claas pokazał także nowe ciągniki Xerion. Największy model Xerion 12650 dysponuje mocą 650 KM i przekładnią bezstopniową Cmatic.

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 04:58