Młody rolnik 2018: Średnia powierzchnia gospodarstwa z lasem czy bez?

Młody rolnik 2018: Średnia powierzchnia gospodarstwa z lasem czy bez?

Nabór wniosków na przyznanie 100 tys. zł premii dla młodych rolników zbliża się wielkimi krokami i do naszej redakcji spływa coraz więcej zapytań o możliwość skorzystania z tego wsparcia w różnych przypadkach. Nasz redakcyjny ekspert ds. PROW Grzegorz Ignaczewski ma dla Was odpowiedź na kolejne pytanie w tym zakresie.

r e k l a m a

Pytanie:  Przykładowa powierzchnia gospodarstwa młodego rolnika to 10,49 ha powierzchni gruntów zgłaszanych do dopłat obszarowych, czy w jej skład mogą wchodzić także wchodzić budynki, las, itd.? W moim przypadku powierzchnia z nakazu podatkowego spełnia ten minimalny wymóg powierzchniowy, ale we wniosku obszarowym w Agencji już nie. W związku z tym nie wiem, czy muszę rozglądać się za jakąś dzierżawą by ten wymóg spełnić.

Odpowiedź: Rozporządzenie Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie dla młodych rolników" w ramach poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mówi, że wnioskodawca najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy rozpocznie jako kierujący prowadzenie działalności w gospodarstwie o łącznej powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami i gruntów pod rowami, zwanych dalej "użytkami rolnymi"...

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii