Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>PROW - informacje specjalne>

Młody rolnik 2018: Średnia powierzchnia gospodarstwa z lasem czy bez?

Nabór wniosków na przyznanie 100 tys. zł premii dla młodych rolników zbliża się wielkimi krokami i do naszej redakcji spływa coraz więcej zapytań o możliwość skorzystania z tego wsparcia w różnych przypadkach. Nasz redakcyjny ekspert ds. PROW Grzegorz Ignaczewski ma dla Was odpowiedź na kolejne pytanie w tym zakresie.

Grzegorz IgnaczewskiBartłomiej Czekała31 stycznia 2018, 14:17
Pytanie:  Przykładowa powierzchnia gospodarstwa młodego rolnika to 10,49 ha powierzchni gruntów zgłaszanych do dopłat obszarowych, czy w jej skład mogą wchodzić także wchodzić budynki, las, itd.? W moim przypadku powierzchnia z nakazu podatkowego spełnia ten minimalny wymóg powierzchniowy, ale we wniosku obszarowym w Agencji już nie. W związku z tym nie wiem, czy muszę rozglądać się za jakąś dzierżawą by ten wymóg spełnić.

Odpowiedź: Rozporządzenie Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie dla młodych rolników" w ramach poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mówi, że wnioskodawca najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy rozpocznie jako kierujący prowadzenie działalności w gospodarstwie o łącznej powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami i gruntów pod rowami, zwanych dalej "użytkami rolnymi"...

Pozostało 59 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ