Unia Europejska importuje mniej wołowiny

Unia Europejska importuje mniej wołowiny

Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej, import wołowiny przez kraje członkowskie UE spadł nieznacznie w pierwszym kwartale 2017 roku  i wyniósł 75 180 ton. Co zmieniło się na światowym rynku mięsa wołowego?

r e k l a m a

W porównaniu z I kwartałem 2016 roku import świeżej wołowiny do UE był o 2 150 ton (2,8%) mniejszy. Natomiast 18 780 ton wyniosła ilość zaimportowanego przez UE zamrożonego mięsa wołowego (mniej o 190 ton niż przed rokiem).  Łącznie unijne wydatki na import wołowiny spadły we wspomnianym  okresie o 3,1% i wyniosły 458 mln euro.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku nastąpiły także zmiany w grupie głównych światowych dostawców mięsa wołowego do Unii Europejskiej. Główny eksporter wołowiny do UE – Brazylia – sporo straciła przez mięsny skandal. Kraje Wspólnoty zaimportowały w pierwszym kwartale br. 27 870 ton mięsa wołowego, a więc aż o 20% mniej niż rok wcześniej. Sytuację po wybuchu mięsnej afery w Brazylii wykorzystała natychmiast Argentyna, która zwiększyła we wspomnianym okresie dostawy wołowiny do UE o ponad 50% do poziomu 15 290 ton. Tym samym po raz pierwszy od 2012 roku Argentyna znalazła się na II miejscu wśród największych eksporterów mięsa wołowego do krajów Wspólnoty.

W tym samym rankingu Urugwaj spadł na trzecie miejsce, mimo dostarczenia do UE 14 500 ton wołowiny. Na czwartym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, które zwiększyły swoją sprzedaż do klientów z UE o 23,9% do poziomu 5 960 ton po raz pierwszy w rankingu. Z kolei z Australii UE zaimportowała zaledwie 4400 ton. Tu Komisja Europejska jako przyczynę niskich zakupów mięsa wołowego w tym kraju podaje większe zainteresowanie australijskim mięsem w krajach azjatyckich.

oprac. bcz

Źródło: AgE

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii