Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Kupno przeterminowanych środków ochrony roślin, niski plon a odszkodowanie od sprzedawcy

Obrazek

Pytanie: W tym roku kupiłem środki ochrony roślin i od razu ich użyłem na polu. Po kilku miesiącach okazało się, że plony wzeszły słabe, gdyż środki były przeterminowane (data ich użycia minęła w zeszłym roku, jeszcze przed kupnem). Niestety przekroczenie daty, zauważyłem już kilka miesięcy po ich użyciu. Co teraz mam zrobić? Czy sprzedawca powinien zrekompensować mi szkodę?

adw. Mikołaj Pomin8 października 2018, 08:57
Odpowiedź: Opisany przypadek przypomina, jak ważne jest sprawdzenie otrzymanego towaru, nawet gdy kupuje się go od sprawdzonego i zaufanego handlowa, wszak błąd może zdarzyć się każdemu. Gdyby data na opakowaniu została sprawdzona zawczasu, czytelnik mógłby uniknąć kłopotów i dużych kosztów. Wystarczyłoby zażądać zmiany środka na inny bądź zwrotu pieniędzy. Oczywiście, przekroczenie daty przydatności do użycia nie powoduje automatycznie, że faktycznie środek stracił swoje własności i spowoduje szkodę. W tym przypadku również nie jest pewne, czy to właśnie „przeterminowanie” środków spowodowało zbyt niski plon, a nie jakieś inne czynniki. Teoretycznie, wykazanie związku pomiędzy zastosowaniem tego środka i niskim plonem jest możliwe. Z pewnością jednak potrzebna będzie do tego jego próbka do badania oraz badanie roślin i gleby. Nie może budzić jednak wątpliwości, że próbka środka przedstawiona do badania pochodzi z partii, która została zastosowana oraz, że w międzyczasie w żaden sposób nie została zanieczyszczona. Ewentualne wątpliwości co do oryginalności próbki mogą utrudnić dochodzenie odszkodowania, bowiem przysługuje ono poszkodowanemu tylko jeśli wykaże, że niski plon był spowodowany użyciem wadliwego środka ochrony roślin.

Warto dodać, że obowiązkiem kupującego jest zgłosić sprzedawcy wady nabytego towaru niezwłocznie po ich wykryciu. Niedopełnienie tego obowiązku działa na niekorzyść nabywcy. W tym wypadku czytelnik winien zawiadomić sprzedawcę o problemie niezwłocznie po zorientowaniu się, że zastosowany środek mógł spowodować szkody.

Adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika? Chcesz, aby Ci pomógł? Zadaj je w poniższym formularzu:Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)