Kupno ziemi z ustną dzierżawą

Kupno ziemi z ustną dzierżawą

Pytanie: Od sąsiada kupiliśmy 2 ha ziemi. W umowie notarialnej jest zastrzeżenie, że grunty nie będą obciążone. Niedługo potem okazało się, że ziemię „obrabia” ktoś inny. Twierdzi on, że zawarł z poprzednim właścicielem umowę ustną. Poprzedni właściciel zaprzecza. Co robić w takiej sytuacji?

r e k l a m a

Odpowiedź: Akt notarialny umowy sprzedaży gruntów składa się z wielu oświadczeń stron. Przeważnie właściciel składa oświadczenia dotyczące stanu prawnego nieruchomości, tj. kto jest właścicielem, jaka jest powierzchnia, czy księga wieczysta wykazuje jakieś obciążenia, czy właściciel ma długi, itp. Kupujący natomiast oświadcza, czy jest w związku małżeńskim i do jakiego majątku wejdzie kupiony grunt. Wszystkie oświadczenia, niezależnie od ich wagi i znaczenia, muszą być zgodne z prawdą. Złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą może stanowić przestępstwo, za które – w zależności od skutków, jakie spowodowuje, grozić może nawet kara pozbawienia wolności.

Aby przeczytać cały artykuł musisz być prenumeratorem top agrar Polska zalogowanym na portalu www.topagrar.pl

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii