Czy są szanse na zniesienie stref ASF?

Czy są szanse na zniesienie stref ASF?

O zniesienie tzw. niebieskiej strefy możemy się ubiegać po upływie 12 miesięcy od wystąpienia na danym terenie ostatniego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Czy mamy na to szansę?

r e k l a m a

Możliwe rozwiązania

W powiecie hajnowskim ostatnia chora świnia padła w czerwcu 2016 r., dlatego dopiero w lipcu tego roku strefa może zostać zniesiona. Alternatywnym rozwiązaniem jest wygaszenie strefy już po upływie trzech miesięcy, ale tylko w sytuacji, gdy wszystkie gospodarstwa na jej terenie, które nie spełniają wymogów bioasekuracji, zostaną zlikwidowane.

Mało prawdopodobne

Taki scenariusz jest mało prawdopodobny – mówił Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii na szkoleniu dla hodowców świń w Brańsku (pow. bielski). To już 10. edycja konferencji organizowanej przez lecznicę weterynaryjną Chiron.  – W pow. sokólskim ostatni chory dzik padł ponad rok temu. Strefa czerwona może być likwidowana regionami po 24 miesiącach od wystąpienia ostatniego przypadku ASF u dzików. Bardzo prawdopodobne, że będziemy likwidować ją stopniowo od północy kraju. Nie ma natomiast wytycznych dotyczących zniesienia strefy żółtej – dodał.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych dwunastu przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce.  ak, ag

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii