Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>

Pomysł na baby room w kontenerze

Dodatkowe miejsce do odchowywania prosiąt nie zawsze musi być zorganizowane w chlewni. Dr Grażyna Kusior zdradza doskonały pomysł na założenie baby room w kontenerze.

Anna Kurek6 marca 2022, 08:38

Obecnie hodowane lochy linii hybrydowych rodzą bardzo liczne mioty. Często ich liczebność przekracza znacznie liczbę sutków u lochy. Maciory rodzą od 10 do nawet 31 prosiąt w jednym miocie. Średnia liczba prosiąt żywo urodzonych dla stada osiągana u loch hybrydowych może wynosić średnio 18–20. Odchów tak licznego potomstwa jest skomplikowany.

Noworodki z tak licznych miotów już na starcie charakteryzują się niższą masą ciała (1,1–1,3 kg) w porównaniu z rasami o niższej plenności (1,5–1,6 kg), co ma wpływ na dobowe przyrosty i przeżywalność. Jednak linie ras hybrydowych są obecnie preferowane w chowie fermowym, ze względu na możliwość odchowania większej liczby prosiąt od lochy w roku, co wpływa na ekonomię produkcji. W normalnych warunkach cenowych im więcej prosiąt odchowanych od lochy w roku, tym niższy koszt produkcji.

Chcąc ratować życie nadliczbowych prosiąt, można je skutecznie odchować, używając preparatów mlekozastępczych w pomieszczeniach tzw. baby room i podnieść wydajność życiową loch. Baby room w kontenerach można traktować jak kolejną porodówkę z dużo tańszym wyposażeniem, gdzie lochę zastępuje linia do karmienia preparatem mlekozastępczym

 

Czym jest baby room?

Jest to najczęściej pomieszczenie wydzielone w jednym z budynków fermy, wyposażone w odpowiedni system dokarmiania prosiąt preparatem mlekozastępczym. Na fermach nowych, budowanych od podstaw, najczęściej są projektowane pomieszczenia do odchowu małych prosiąt, natomiast fermy starsze mogą wykorzystać inny wariant.

 

Baby room można umieścić w tirowej naczepie chłodniczej wycofanej z przewożenia towarów, a jeszcze w dobrym stanie. Koszt zakupu


Pozostało 80 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ