StoryEditor

Pomysł na baby room w kontenerze

Dodatkowe miejsce do odchowywania prosiąt nie zawsze musi być zorganizowane w chlewni. Dr Grażyna Kusior zdradza doskonały pomysł na założenie baby room w kontenerze.
07.03.2022., 09:03h

Obecnie hodowane lochy linii hybrydowych rodzą bardzo liczne mioty. Często ich liczebność przekracza znacznie liczbę sutków u lochy. Maciory rodzą od 10 do nawet 31 prosiąt w jednym miocie. Średnia liczba prosiąt żywo urodzonych dla stada osiągana u loch hybrydowych może wynosić średnio 18–20. Odchów tak licznego potomstwa jest skomplikowany.

Noworodki z tak licznych miotów już na starcie charakteryzują się niższą masą ciała (1,1–1,3 kg) w porównaniu z rasami o niższej plenności (1,5–1,6 kg), co ma wpływ na dobowe przyrosty i przeżywalność. Jednak linie ras hybrydowych są obecnie preferowane w chowie fermowym, ze względu na możliwość odchowania większej liczby prosiąt od lochy w roku, co wpływa na ekonomię produkcji. W normalnych warunkach cenowych im więcej prosiąt odchowanych od lochy w roku, tym niższy koszt produkcji.

Chcąc ratować życie nadliczbowych prosiąt, można je skutecznie odchować, używając preparatów mlekozastępczych w pomieszczeniach tzw. baby room i podnieść wydajność życiową loch. Baby room w kontenerach można traktować jak kolejną porodówkę z dużo tańszym wyposażeniem, gdzie lochę zastępuje linia do karmienia pre...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:30