Wspólna chlewnia – plan zrealizowany!

Wspólna chlewnia – plan zrealizowany!

Inwestycja w chlewnię na 300 loch razem z ojcem? Dlaczego nie! Specjalnie dla naszych czytelników odwiedziliśmy gospodarstwo Andrzeja i Jacka Mey. Rolnicy wspólnie postawili nowoczesną chlewnię, teraz razem w niej pracują.

r e k l a m a

Wspólna pasja, inwestycja i praca.

Ojciec i syn – Andrzej i Jacek z miejscowości Wymokłe w pow. brodnickim niedawno zasiedlili i rozpoczęli użytkowanie współfinansowanej z PROW chlewni nastawionej na produkcję prosiąt. Rolnicy w sumie otrzymali 1,8 mln wsparcia na inwestycję, która łącznie wyniosła 3,8 mln zł. Teraz ręka w rękę razem zajmują się nowym stadem liczącym 320 loch Topigs Norsvin. Planują rocznie sprzedawać blisko 10 tys. prosiąt. Stado pracuje w rytmie 3-tygodniowym, dzięki czemu udaje się odstawiać ok. 550-600 prosiąt co 3 tygodnie.

Dobra organizacja pracy

Chlewnia składa się z 2 komór porodowych po 44 kojce porodowe, 2 odchowalni mieszczących do 600 prosiąt każda, sektora krycia wyposażonego w kojce pojedyncze oraz sektora loch prośnych, w którym rolnicy postanowili zamontować kojce koszowe. Budynek wyposażała firma Big Dutchman.Już w najbliższym, majowym wydaniu „top świnie” przeczytacie Państwo o tym jak przebiega produkcja w tym nowym budynku. W jaki sposób rolnicy zorganizowali wprowadzanie do rozrodu zakupionych loszek, żywienie i wspólną pracę.

Niedługo też na www.topagrar.pl pojawi się film, w którym Andrzej i Jacek Mey pokazują oraz opowiadają o tym obiekcie i o prowadzonej w nim produkcji.   aku

Fot. Sierszeńska

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii