StoryEditor

Zima zatrzyma ASF w lesie?

O przenoszeniu wirusa w kraju i ochronie stad świń, a także możliwościach personalnych Inspekcji Weterynaryjnej – z Krzysztofem Jażdżewskim, zastępcą głównego lekarza weterynarii rozmawia Paulina Janusz-Twardowska.
22.01.2018., 13:01h

Mleko się rozlało, afrykański pomór świń przekroczył Wisłę, a przypadki choroby u dzików pączkują wokół stolicy. Czy wiadomo, jak ASF przeskoczył o ponad 100 km w głąb kraju?

  • Krzysztof Jażdżewski: Wirus ASF na pewno nie dotarł pod Warszawę za sprawą dzików. W toku postępowania epizootycznego  prawdopodobną hipotezą jest to, że dostał się tam wraz z pożywieniem, najprawdopodobniej przywiezionym przez obywateli innych państw. Choroba pojawiła się na terenie powiatu, w którym znaczną liczbę mieszkańców stanowią emigranci zarobkowi ze wschodu Europy.

 

Skoro wirus pojawił się wśród dzików, to już niebawem będzie też w chlewniach, tak jak na wschodzie naszego kraju.

  • K.J.: Ten scenariusz może się odwlec w czasie. Jest zima, a więc okres, w którym nie wykonuje się prac polowych. Rolnicy nie zwożą do gospodarstw świeżej zielonki czy słomy. Aktywność ludzka również w lasach jest ograniczona, zatem w najbliższych miesiącach zagrożenie przeniesienia wirusa z lasu czy pola do gospodarstw jest mniejsze. Poza tym na zachodzie woj. mazowieckiego, w powiatach objętych strefami ASF jest znacznie mniej chlewni niż np. w powiecie...
Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 21:31