Ceny usług żniwnych

Ceny usług żniwnych

Lato to czas wzmożonej pracy na polach. Po zbiorach przychodzi czas na wysiew wapna, nawozów organicznych i uprawki pożniwne.

r e k l a m a

Czasy, w których trudno było zdobyć sprzęt na wykonanie usługi, już dawno za nami. Niemal na każdej wsi funkcjonuje firma usługowa, jeśli nie ta profesjonalna, oferująca pełen zakres usług od siewu po zbiór, to najliczniejsze są te małe powstałe przy rodzinnych gospodarstwach rolnych. 
Klientów ucieszy to, że stawki za tegoroczne prace nie powinny wzrosnąć. Jeden z głównych kosztów dla usługodawców – czyli paliwo – obecnie jest w dobrej cenie (ceny hurtowe na 20 czerwca br. poniżej 4 zł/l brutto).
Za zebranie jednego hektara zboża trzeba zapłacić od 240 zł/ha (wszystkie ceny netto). To najtańszy wariant, w którym usługobiorca wlewa do zbiornika kombajnu własne paliwo. Takie usługi świadczone są z reguły na dużych areałach. Stawki za omłot z paliwem usługodawcy wahają się w zależności od regionu od 300 do 350 zł/ha. Wynajmując w miarę nowy sprzęt w godzinę można skosić nawet 2 ha i więcej. Na rynku nie brakuje ofert omłotu kombajnem Bizon. Ceny wynajmu takiej usługi rozpoczynają się od 300 zł/h. Doświadczeni rolnicy wiedzą, że takim sprzętem trudno zebrać w godzinę plon z powierzchni 1 ha, chyba że zboże kiepsko sypie. Za usługę wykonywaną Bizonem wraz z szarpaczem słomy usługodawcy żądają nawet 350 zł/h.
Stawki za zbiór kukurydzy na ziarno są zbliżone. 
Oferty zbioru słomy prasami zwijającymi wyróżniają się dużą rozpiętością cen. Dlatego warto ustalić, co wchodzi w zakres usługi. Firmy, którym zależy na wykorzystaniu sprzętu i obsłudze jak największej liczby klientów zbierają słomę za stawkę nawet 12–13 zł za balot (średnica 120–125 cm). To cena razem z siatką, więc rolnik nie ponosi dodatkowych kosztów.
Lato to najlepszy czas na wysianie wapna. Ceny za tę usługę wahają się w przedziale od 20–25 zł za wysianie tony nawozu.
dk

Więcej cen na usługi rolnicze zamieściliśmy w naszym top agrar Polska 7/2017.
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii