StoryEditor

Jak zarobić dodatkowe pieniądze z każdego hektara dzięki certyfikatom? Ekspert pokazuje jak to zrobić! [VIDEO]

Zielony Ład rolnikom ostatnio kojarzy się raczej negatywnie niż pozytywnie. Ale dzięki trosce o glebę i środowisko rolnik może także zyskać dodatkowy dochód, zupełnie niezależny od systemu dopłat bezpośrednich. W jaki sposób certyfikaty weglowe - bo o nich mowa - mogą dać jeszcze w 2024 roku rolnikowi dodatkowe pieniądze do każdego hektara posiadanych gruntów? Tłumaczył to ekspert podczas naszego webinarium.

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?" jednym z naszych prelegentów był Eryk Frontczak, Head of Carbon Farming w firmie HeavyFinance. Podczas swojego wystąpienia pt.:  "Certyfikaty Węglowe: Nowa Era Dochodów dla Nowoczesnego Rolnictwa" nasz ekspert mówił m.in. o: dodatkowych możliwościach finansowania działalności rolniczej. W bardzo praktyczny i przystepny sposób pokazał naszym widzom jak wykorzystać w swoim gospodarstwie rolnictwo węglowe.

Czym są certyfikaty węglowe?

Jak tłumaczył nasz ekspert, certyfikaty węglowe to nic innego jak tylko uzyskiwanie kompensacji za redukcję śladu węglowego.

- Jeden certyfikat jest równy jednej usuniętej tony dwutlenku węgla (CO2) oficjalnie zweryfikowanej przy pomocy zarówno satelity jak i dokładnych badań weryfikacyjnych.Są różne metody generowania takich certyfikatów. Są metody oparte o technologie i są to np. ogromne maszyny, które zaciągają dwutlenek węgla i gromadzą np. w starych kopalniach, które w różnych częściach świata są przekształcana w ogromne magazyny dwutlenku węgla. Są także metody oparte o naturę. Mówię tu o np. zalesieniach oraz stosowaniu praktyk rolnictwa regeneratywnego. W tym ostatnim przypadku te praktyki powodują, że gleba większość tego dwutlenku węgla w sobie zatrzymuje - wyjaśniał Eryk Frontczak.

Ile certyfikatów węglowych generuje 1 ha ziemi?

1 ha ziemi w Polsce ma możliwość wygenerowania od 1,5 do 2 certyfikatów węglowych w ciągu roku. Ilość jest zależna przede wszystkim od struktury gleby.

- Przy założeniu średniej dwóch certyfikatów na 1 ha, przeliczając na 100 ha, można wygenerować 200 certyfikatów węglowych w ciągu roku – mówił Frontczak.

image

Jak zdobyć dodatkowe finanse w gospodarstwie w 2024 roku? Są ciekawe możliwości! [VIDEO]

Jaka jest cena certyfikatu węglowego?

- Obecnie cena certyfikatu węglowego kształtuje się na poziomie od 25 do 35 euro. Jest to szeroki rozstrzał, spowodowany tym, że rynek ten jest nieunormowany. Nie ma jednej ogromnej giełdy certyfikatów. Mówimy tutaj o umowach bezpośrednich, to my jako przedstawiciel rozmawiamy z firmami – podkreślał ekspert.

Biorąc pod uwagę średnią cenę 30 euro, gospodarstwo o powierzchni 100 ha może zarobić dodatkowo około 18 tys. zł.

Jednak jak zaznacza Eryk Frontczak, zyski te w kolejnych latach mają rosnąć.

Chcesz wiedzieć:

  • Skąd pochodzą środki które są wypłacane rolnikowi?
  • Jakie są ryzyka dla rolnika związane z uczestnictwem w Programie Węglowym?
  • Czy rolnik jest zmuszony do stosowania konkretnych praktyk na swoim gospodarstwie?
  • Co badane jest w próbkach glebowych?

Obejrzyj cały wykład eksperta z HeavyFinance!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:48