Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Ile nasion produkują chwasty?

Obrazek

Temat chwastów i ich plenności poruszam przy okazji ściernisk pozostawionych bez opieki i zachwaszczonych np. buraków czy warzyw, które jeszcze czekają na zbiór.

Jacek Daleszyński22 sierpnia 2021, 06:00
Chwasty są dużo bardziej plenne ni rośliny uprawne. Najmniej nasion wytwarzają np. wyczyniec polny – średnio 40-200 szt./roślinę, powój polny 50-60 szt./roślinę, przetacznik perski 50-100 szt./roślinę czy perz 25-40 szt./pęd. Na drugim końcu są gatunki, które idą już w setki tysięcy nasion.  Rekordziści mogą wyprodukować maksymalnie: żółtlica drobnokwiatowa i maruna bezwonna 300 tys. nasion, tasznik 400 tys. nasion, stulicha psia 770 tys. nasion czy mak polny 800 tys. nasion/roślinę (patrz tabela).Idealnym momentem na walkę z chwastami kiełkującymi z nasion z glebowego banku jest okres po zbiorach, np. zbóż czy rzepaku. Uprawki pożniwne pozwalają na uszczuplanie banku nasion chwastów w glebie. Pamiętać jednak trzeba, że uprawa ścierniska nie powinna być jednorazowa. Kilkakrotna uprawa pożniwna pozwala na uszczuplenie glebowego banku nasion o 50%. Zabiegi (2–3) powinno się wykonywać w miarę płytko, na głębokość 5–6 cm po wschodach kolejnych chwastów w odstępach kilku–kilkunastu dni, co zależy od wilgotności gleby. Po deszczu chwasty będą wschodzić już po 5–6 dniach. Następnie, jeśli wykonujemy orkę, pozwala ona na redukcję banku nasion o kolejne 30%. Wtedy z poziomu wyjściowego zostaje nam 35% w banku nasion. Jesienne wyrównanie pola pozwala na dalsze 30-proc. uszczuplenie banku nasion (pozostaje 25% z pierwotnego poziomu), a przedsiewna uprawa wiosenna to redukcja o kolejne 30%, więc finalnie po tak przeprowadzonych zabiegach uprawowych w glebie pozostaje jeszcze 18% ilości nasion z wyjściowego poziomu. Załóżmy, że pula wyjściowa nasion w banku glebowym na 1 m2 wynosiła 10 tys. nasion, zredukowanie jej zabiegami uprawowymi do 18% oznacza, że w glebie wciąż mamy 1800 nasion, z którymi trzeba walczyć także na inne sposoby niż mechaniczne.

Mogą długo kiełkować

Większość nasion chwastów może kiełkować w glebie nawet po 10 latach od osypania się. Należą do nich chwastnica, owies głuchy, mlecze, fiołek polny, jasnota purpurowa, ostrożeń polny, przytulia czepna, rzepak. Zdolność kiełkowania powyżej 20 lat mają: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, powój polny, psianka czarna, rdest plamisty i ptasi, szarłat szorstki, tasznik i tobołki.

jd, fot. Daleszyński

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy