Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Możliwe kolejne, ale słabsze przymrozki

Obrazek

Wiele upraw rolnych znajduje się obecnie w newralgicznej fazie rozwoju. Młody przyrostom, pączkom kwiatowym czy liściom może zagrozić nawet niewielki przymrozek. Z tym zjawiskiem mamy ostatnio do czynienia niemal każdego dnia.

Janusz Biernacki10 kwietnia 2020, 09:15
Obecnie najbardziej zagrożoną grupą upraw polowych są… oziminy. W centralnych i południowych rejonach kraju rzepaki strzelają w pęd, rozchylają pąki kwiatowe, a łodygi są wyciągnięte i mocno uwodnione. Najwyższe pędy osiągnęły już wysokość 50 cm. Nowe przyrosty są właśnie najbardziej narażone na uszkodzenia przymrozkowe, nawet jeśli temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera. W rejonach północnych i północno wschodnich plantacje te dopiero przechodzą w fazę intensywnej wegetacji. Rośliny nie przekroczyły wysokości 25 cm, a większość pąków kwiatowych jest schowana w liściach. Są więc zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż ich odpowiedniczki z centralnej i południowej Polski.

Strzelające w pędy kłosonośne zboża ozime także są narażone na uszkodzenia, gdyż ich delikatne merystemy wierzchołkowe, czy tworzące się te organy w pierwszych kolankach nie tolerują silniejszych przymrozków.
W najbardziej korzystnej sytuacji znajdują się szpilkujące zboża jare, gdyż ta część roślin jest mało uwodniona i dość odporna nawet na spadki temperatur przy gruncie do –5°C.

Prognozę zagrożeń na najbliższe trzy dni opracował właśnie IMGW (patrz mapki). Wynika z niej, że 10.04 niewielkie przymrozki, do –1°C na wysokości 2m i do –3°C przy gruncie, są spodziewane w północnej i Centralnej Polsce oraz w województwie dolnośląskim i małopolskim. Z kolei 11.04 zagrożenie to prognozowane jest tylko w woj. podkarpackim, a 12.04 synoptycy nie przewidują już temperatur poniżej zera.


Rolnicy powinni więc lustrować swe plantacje możliwie często, gdyż ich kondycja decyduje o prowadzeniu lub zaniechaniu dalszych prac polowych. Obecnie tych nie brakuje, bowiem rośliny oczekują na azot, magnez, potas, ewentualnie skrócenie źdźbeł, ochronę fungicydową, herbicydową, czy dokarmianie dolistne. Uszkodzone przymrozkami ich części nadziemne wstrzymuję te zabiegi na kilka dni, podczas gdy mijają okna czasowe ich optymalnego wykonania.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)