Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Na fenologiczną wiosnę musimy jeszcze poczekać

Obrazek

Astronomiczną i kalendarzową wiosnę mamy już od kilku dni. Z rolniczego punktu widzenia ważna jest także ta fenologiczna. Oznacza postępujące ruszenie wegetacji po zimie.

Janusz Biernacki25 marca 2021, 09:00
Nastała już pora roku zwana wiosną, ale ruszenia wegetacji na polach i w lasach jeszcze nie widać, chociaż trwają już niektóre prace polowe, a pierwsze dawki azoty wielu rolników wysiało już trzy tygodnie temu. W Polsce, za fenologiczny początek wiosny uznaje się zakwitanie czeremchy zwyczajnej, mniszka lekarskiego oraz początek rozwoju liści brzozy brodawkowatej. Tych oznak jeszcze nie ma, natomiast zakwitanie wielu odmian wierzb, czy przebiśniegów jest już dość mocno zaawansowane.

W 2020 r. fenologiczna wczesna wiosna nastąpiła dość późno. Na zdecydowanej większości obszaru Polski było to w drugiej dekadzie kwietnia. Najwcześniej charakterystyczne dla niej objawy wystąpiły w rejonie Opola i Tarnowa, między 1–10 kwietnia, a najpóźniej w okolicy Suwałk, tj. w terminie 1–10 maja (patrz mapa, źródło IMGW).


Siejąc w trzeciej dekadzie marca groch, bobik, czy owies można jednak oczekiwać powolnego ich rozwoju, w tym fazy wschodu. Rośliny te potrzebują bowiem dość dużo wody na starcie, a ponadto ich siewki wytrzymują kilkustopniowe przymrozki. Posiane zbyt późno są natomiast narażone na znaczące spadki plonowania, zwłaszcza gdy nastąpi dość szybkie ocieplenie i zabraknie wody glebowej.
W tym roku meteorolodzy nie przewidują jednak takiego scenariusza. Mniejsze jest też zagrożenie suszą wiosenną, chociażby z powodu okrywy śnieżnej występującej na polach jeszcze do początku marca oraz dość wysokich opadów jak na tę porę roku.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)