StoryEditor

Agregat Bomet Canis, Hercules i Carina [polskie kultywatory do uprawy przedsiewnej]

Firma Bomet w swojej ofercie maszyn do uprawy przedsiewnej ma agregat uprawowy ciężki Canis, agregat uprawowo-siewny Hercules oraz agregat Carina.
01.03.2024., 15:00h

Głównymi elementami roboczymi agregatu uprawowego ciężkiego Canis są dwa rzędy sprężystych zębów, zakończonych szerokimi gęsiostopami, które podcinają i spulchniają glebę. Poprzez zastosowanie mechanizmu równoległoboku rama pośrednia ustala głębokość pracy zębów względem wałów w zakresie od 2 cm do 12 cm. W agregacie zastosowano deflektory boczne, aby ograniczyć przesypywanie gleby poza szerokość roboczą maszyny. Przedni wał strunowy o średnicy 370 mm i przednia listwa krusząca ułatwiają pracę na glebach zwięzłych i zbrylonych. Z tyłu agregat może być wyposażony w wał crosskill o średnicy 350 mm lub wał strunowy o średnicy 370 mm. Elementem końcowym agregatu jest listwa wyrównująca, która wyrównuje i ugniata glebę pod siew. Opcjonalnym wyposażeniem agregatu jest wał strunowy gładki, o średnicy 280 mm. Wał może być zamontowany w miejscu listwy wyrównującej. Agregat dostępny jest w czterech szerokościach od 2 do 4 m. W wersji 3-m kosztuje 22 600 zł netto.

image
FOTO: firmowe

Hercules

Kolejnym agregatem z oferty firmy Bomet jest model Hercules, występujący w czterech szerokościach roboczych: 2,5 m, 2,7 m, 3 m i 4 m. Hercules przeznaczony jest do jednoczesnego doprawienia gleby i siewu. Może być wykorzystany do przedsiewnego doprawiania gleby po orce siewnej lub przedzimowej. Agregat dostępny jest w wersji z talerzami lub zębami. W wersji z zębami kultywator wyposażony jest w ramę, na której mocowany jest 2- lub 3-rzędowy kultywator oraz wał ugniatający. Kultywator wyposażony jest w zęby proste w przypadku 2-rzędowego kultywatora lub zęby sprężynowe w przypadku 3-rzędowego. Zęby są zakończone wymienną redliczką. Głębokość pracy agregatu ustalana jest poprzez regulację wału doprawiającego w zakresie do 12 cm. Maszyna wyposażona jest również w hydrauliczny sprzęg (dwa siłowniki) dla siewnika z II i III kat. zawieszenia. Cena zębowego agregatu Hercules o szerokości 3 m z wałem strunowym i trzema rzędami zębów sprężynowych 14 800 zł netto.

image
FOTO: firmowe

Carina

Rozwiązaniem dla ciągników o małej mocy jest agregat uprawowy Carina, przeznaczony do przygotowania gleby do siewu podczas jednego przejazdu. Kultywator dostępny jest w szerokościach roboczy od 1,8 m do 3,2 m. Wyposażony jest w zęby sprężynowe lekkie, zakończone wymienną redliczką. Zęby mocowane są w 4 rzędach na ramie kultywatora. Rozstaw między zębami wynosi 10 cm. Z tyłu agregat może być wyposażony w wały strunowe pływające lub na docisku sprężynowym o średnicy 295 mm. Głębokość robocza maszyny jest ustalana za pomocą kół podporowych i wynosi 12 cm. Na gleby cięższe, zlewne, gdzie występuje dużo brył, zaleca się zastosowanie wału przedniego, który je rozkruszy i rozbije. Agregat uprawowy Carina o szerokości 3 m kosztuje 8300 zł netto.

image
FOTO: firmowe

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 18:13