Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Po 2023 r. Niemcy zakażą stosowania glifosatu

Obrazek

W trosce o bioróżnorodność środowiska niemiecki rząd podjął dwa dni temu decyzję o zakazie stosowania glifosatu po 2023 r. Substancja ta od kilku już lat budzi w UE liczne kontrowersje, m.in. ze względu na sprzeczne wyniki badań o jej wpływie na środowisko i zdrowie ludzi.

Janusz Biernacki6 września 2019, 10:55
Ta bardzo popularna w świecie s.cz., występująca m.in. w nieselektywnym (totalnym) herbicydzie Roundup, może być stosowana w Niemczech do 31 grudnia 2023 r., czyli o dwa lata dłużej niż aktualne zezwolenie UE na używanie herbicydu na terenie państw członkowskich, które wygasa 15 grudnia 2022 r.

Decyzja niemieckich parlamentarzystów to m.in. efekt kampanii tamtejszego Ministerstwa Środowiska, które chce zapobiec masowemu ginięciu owadów, w tym pszczół, co jest obecnie dużym problemem także u naszych zachodnich sąsiadów.

W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała ponadto glifosat za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi, natomiast Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) nie sklasyfikowała w 2017 glifosatu, jako czynnika rakotwórczego. Sprzeczne decyzje poważnych instytucji budzą natomiast wiele wątpliwości w społeczeństwie i w gronie ekspertów, co nie sprzyja poprawie opinii nt. tego preparatu.

W pierwszej kolejności zakaz obejmie parki i ogrody, a w ciągu trzech lat także pól uprawnych, gdyż ta s.cz. zwalcza nie tylko chwasty, ale także wiele innych gatunków roślin, dzięki którym bytują w środowisku liczne owady, w tym wiele pożytecznych. Mimo wielu kontrowersyjnych opinii na temat tego herbicydu firmy Monsanto i Bayer, który w ub.r. wykupił dużą część amerykańskiego koncernu, odrzucają te negatywne opinie i mają nadzieję, że dotychczasowe pozwolenie na stosowanie glifosatu w UE zostanie w 2022 r. po raz kolejny przedłużone.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)