Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin

Obrazek

Pod koniec 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, którego inicjatorem była Finlandia.

Janusz Biernacki21 sierpnia 2019, 20:00
Agenda ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC) oraz krajowe organizacje ochrony roślin przygotowują się obecnie do organizacji wydarzeń, które w 2020 r. na świecie mają promować tematykę z zakresu zdrowia roślin. Oficjalnym hasłem obchodów Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZD) jest motto: „Chroniąc rośliny – chronisz życie” (Protecting Plants, Protecting life).
Głównym przesłaniem MRZD jest zwrócenie uwagi na znaczenie zapobiegania rozprzestrzeniania się szkodników i chorób roślin, powodujących w skali świata ogromne straty gospodarcze i spustoszenie w środowisku naturalnym, negatywnie wpływając na poziom życia, a nawet losy wielu narodów.

Do instytucji związanych z przestrzeganiem międzynarodowych zasad ochrony roślin docierają obecnie niepokojące informacje o zagrożeniach związanych z występowaniem nowych, często bardzo niszczycielskich gatunków szkodników i organizmów chorobotwórczych dla roślin. Ich rozprzestrzenianiu na nowe terytoria sprzyja rosnący międzynarodowy handel towarami roślinnymi oraz postępujące zmiany klimatu.

Podobnie jak w przypadku zdrowia ludzkiego, profilaktyka w zakresie ochrony zdrowia roślin jest o wiele bardziej skuteczna i opłacalna niż zwalczanie skutków infekcji patogenów. Zdrowe rośliny dają wyższe i jakościowo dobre plony. Mogą także wspomagać ludzi w walce z niekorzystnymi zmianami klimatu, deficytem wody i erozją gruntów. Zasadne jest zatem masowe podnoszenie poziomu świadomości na temat znaczenia zdrowia roślin dla Ziemi poprzez zaplanowane inicjatywy wielu organizacji międzynarodowych, nie tylko związanych z branżą rolniczą.
[bie]

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy