Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Weź udział w webinarium pt. "Rosną zagrożenia w uprawie zbóż – jak im zaradzić"

Obrazek

Już we wtorek 16.06.2020 r., specjalnie dla wszystkich naszych Czytelników organizujemy darmowe webinarium, poświęcone rosnącym zagrożeniom dla zbóż. Jeśli chcesz wiedzieć, jak temu zaradzić, koniecznie zapisz się na nasze spotkanie online

Tomasz Czubiński15 czerwca 2020, 10:12
Dla wszystkich rolników, tzw. polowych parających się uprawą zbóż niczym odkrywczym nie jest, że z każdym nowym sezonem pojawiają się kolejne zagrożenia. Mają one różną naturę:
  • prawną, np. wycofywanie substancji do ochrony, bilansowanie azotu, strefy buforowe itd.
  • organizacyjną, np. konieczność określonego zmianowania, siew międzyplonów, terminy stosowania nawozów
  • biologiczną, np. pojawianie się nowych szkodników, presja chorób wirusowych, uodparnianie patogenów na fungicydy
  • klimatyczną, szczególnie upalne lata, susze, uderzenia mrozów.

Można w takiej sytuacji bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć jak niegdyś jeden z wyborców: "jak z tym żyć". Można jednak zastanowić się nad aktywnym przeciwstawieniem się tym i kolejnym zagrożeniom. W przyrodzie, a tym samym w rolnictwie, nie ma jednak metod, które zadziałają od ręki jak np. regulacja zaworów w silniku. Tutaj działać trzeba systematycznie i z uporem. Jest na szczęście metoda, której efekty widać po zaledwie kilku miesiącach od zastosowania. To genetyka a konkretnie jej uzewnętrznienie w postaci odmian. To one są receptą ma wymarznięcia, ostatnio na susze, choroby a nawet wirusy i szkodniki.

Jednak, aby odmiana dała efekt w postaci stabilnego plonu musi być dobrana do właściwości regionu i pola a przede wszystkim musi być jednolita, bez domieszek innych, bez efektu rozszczepienia cech, bez wirusów i innych patogenów. To zapewni zdrowy materiał siewny. Powyższe wydaje się banalnie proste. Jednak czy aby na pewno? Nie potwierdzają tego przecież wykłoszone niejednolite zboża! Czy jest to tak trudne do spełnienia. A może nie chodzi o trudność, tylko o koszty? Czy zdrowy materiał siewny na pewno jest taki drogi i czy nie przynosi zwrotu w postaci stabilnego plonu?

Do udziału w webinarium zaprosiliśmy m.in. Marcina Behnke, zastępcę dyrektora ds. badawczo-doświadczalnych COBORU, który przedstawi temat „Nowoczesna hodowla i nasiennictwo fundamentem wzrostu plonów”. Jest on w centrum badań nad odmianami i materiałem siewnym. Orientuje się w rzeczywistych wynikach pochodzących z kilkudziesięciu ośrodków w Polsce.

Webinarium pt. ROSNĄ ZAGROŻENIA W UPRAWIE ZBÓŻ – JAK IM ZARADZIĆ? organizujemy wspólnie z COBORU, DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., Top Farms Agro, PETKUS Technologie GmbH i firmą Syngenta oraz Horsh.

Z naszymi gośćmi podyskutujemy m.in. na temat:
  • nowych odmian spełniających wymagania odporności na mróz, suszę i choroby,
  • nowoczesnego nasiennictwa, które umożliwi siew w obniżonych normach, co pozwoli na obiżenie kosztów,
  • innowacyjnych rozwiązań przy obróbce nasion, które prowadzą do tego, ze każdy zasiany ziarniak daje kolka zdrowych kłosów,
  • zapraw nasiennych w sytuacji wycofywania kolejnych substancji,
  • technologii i precyzji przygotowania gleby i siewu, co skutkuje blisko 100-procntową zdolnością wschodów polowych.

Gorąco zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniu oraz dyskusji. Czekamy na Twoje pytania, na które odpowiemy podczas webinarium.

Zapisy już się rozpoczęły. Wystarczy kliknąć link do formularza i zgłosić chęć udziału. Zapraszamy!

Do zobaczenia
Redakcja top agrar PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)