StoryEditor

Weź udział w webinarium pt. "Rosną zagrożenia w uprawie zbóż – jak im zaradzić"

Już we wtorek 16.06.2020 r., specjalnie dla wszystkich naszych Czytelników organizujemy darmowe webinarium, poświęcone rosnącym zagrożeniom dla zbóż. Jeśli chcesz wiedzieć, jak temu zaradzić, koniecznie zapisz się na nasze spotkanie online
15.06.2020., 09:06h
Dla wszystkich rolników, tzw. polowych parających się uprawą zbóż niczym odkrywczym nie jest, że z każdym nowym sezonem pojawiają się kolejne zagrożenia. Mają one różną naturę:
  • prawną, np. wycofywanie substancji do ochrony, bilansowanie azotu, strefy buforowe itd.
  • organizacyjną, np. konieczność określonego zmianowania, siew międzyplonów, terminy stosowania nawozów
  • biologiczną, np. pojawianie się nowych szkodników, presja chorób wirusowych, uodparnianie patogenów na fungicydy
  • klimatyczną, szczególnie upalne lata, susze, uderzenia mrozów.

Można w takiej sytuacji bezradnie rozłożyć ręce i powiedzieć jak niegdyś jeden z wyborców: "jak z tym żyć". Można jednak zastanowić się nad aktywnym przeciwstawieniem się tym i kolejnym zagrożeniom. W przyrodzie, a tym samym w rolnictwie, nie ma jednak metod, które zadziałają od ręki jak np. regulacja zaworów w silniku. Tutaj działać trzeba systematycznie i z uporem. Jest na szczęście metoda, której efekty widać po zaledwie kilku miesiącach od zastosowania. To genetyka a konkretnie jej uzewnętrznienie w postaci odmian. To one są receptą ma wymarznięcia, ostatnio na susze, choroby a nawet wirusy i szkodniki.

Jednak, aby odmiana dała efekt w postaci stabilnego plonu musi być dobrana do właściwości regionu i pola a przede wszystkim musi być jednolita, bez domieszek innych, bez efektu rozszczepienia cech, bez wirusów i innych patogenów. To zapewni zdrowy materiał siewny. Powyższe wydaje się banalnie proste. Jednak czy aby na pewno? Nie potwierdzają tego przecież wykłoszone niejednolite zboża! Czy jest to tak trudne do spełnienia. A może nie chodzi o trudność, tylko o koszty? Czy zdrowy materiał siewny na pewno jest taki drogi i czy nie przynosi zwrotu w postaci stabilnego plonu?

Do udziału w webinarium zaprosiliśmy m.in. Marcina Behnke, zastępcę dyrektora ds. badawczo-doświadczalnych COBORU, który przedstawi temat „Nowoczesna hodowla i nasiennictwo fundamentem wzrostu plonów”. Jest on w centrum badań nad odmianami i materiałem siewnym. Orientuje się w rzeczywistych wynikach pochodzących z kilkudziesięciu ośrodków w Polsce.

Webinarium pt. ROSNĄ ZAGROŻENIA W UPRAWIE ZBÓŻ – JAK IM ZARADZIĆ? organizujemy wspólnie z COBORU, DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., Top Farms Agro, PETKUS Technologie GmbH i firmą Syngenta oraz Horsh.

Z naszymi gośćmi podyskutujemy m.in. na temat:
  • nowych odmian spełniających wymagania odporności na mróz, suszę i choroby,
  • nowoczesnego nasiennictwa, które umożliwi siew w obniżonych normach, co pozwoli na obiżenie kosztów,
  • innowacyjnych rozwiązań przy obróbce nasion, które prowadzą do tego, ze każdy zasiany ziarniak daje kolka zdrowych kłosów,
  • zapraw nasiennych w sytuacji wycofywania kolejnych substancji,
  • technologii i precyzji przygotowania gleby i siewu, co skutkuje blisko 100-procntową zdolnością wschodów polowych.

Gorąco zapraszamy do aktywnego udziału w spotkaniu oraz dyskusji. Czekamy na Twoje pytania, na które odpowiemy podczas webinarium.

Zapisy już się rozpoczęły. Wystarczy kliknąć link do formularza i zgłosić chęć udziału. Zapraszamy!

Do zobaczenia
Redakcja top agrar Polska

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 22:04