Zima na polach

Zima na polach

Miniony tydzień przyniósł do naszego kraju silne mrozy i obfite opady śniegu, ale nie wszędzie jednakowe. Są miejsca, gdzie mróz trzyma, ale pokrywy śnieżnej na polach brak. Co więc z oziminami?

r e k l a m a

Pisaliśmy już wczoraj na naszym portalu, że zimotrwałość ozimin zależy nie tylko od ich genetycznych uwarunkowań, pokrywy śnieżnej podczas mrozów, czy fazy rozwojowej roślin. Kluczowa jest także zawartość makro- i mikroskładników. Zbyt duża zawartość azotu, zwłaszcza w formie saletrzanej, sprzyja uwodnieniu roślin i ich wymarzaniu. Odwrotnie w przypadku potasu, fosforu i magnezu, których duża zawartość w roślinach pozwala na ich przetrwanie i regenerację. Z kolei z mikroskładników kluczowa jest zawartość manganu – im jest ona wyższa, tym lepiej.

Z całego kraju nasi Czytelnicy przysyłali nam informacje o sytuacji pogodowej na polach. Okazuje się, że w różnych częściach kraju wygląda to bardzo różnie.

Poniżej cytujemy kilka informacji przekazanych za pomocą profilu „top agrar Polska” na Facebook’u.

Andrzej: Gmina Boniewo, powiat włocławski: -19 st. C. bez śniegu całkowicie. Zboża dopóki nie odpuści mróz to będą zielone, ciekawe co potem.

Mariusz: Podlaskie, gmina Goniądz: -20–25 st. C. Śniegu na rzepaku kilka centymetrów. Liście zatrzymały, bo jest wysoki, bo na oranym wywiało – czarna ziemia. Rok temu był podobny mróz tylko bez śniegu  i wszystko wymarzło w stu procentach.

Kamil: Świętokrzyskie, powiat opatowski i sandomierski: piątek - 21 stopnie, sobota -23 stopnie, śniegu około 3-5 cm.

Szymon: Małopolskie,  powiat olkuski: sobota rano -26 śniegu 3-5 cm, a miejscami wywiane do gołej ziemi.

Bartosz: Zachodniopomorskie, gmina Darłowo: -6 stopni, na polu od 3 do 10 cm śniegu, oziminy w miarę przykryte. Do tej pory najniższa temperatura jaka była to -11 st. C.

Piotr: Wielkopolskie, powiat słupecki: -15 st. C, 3-5 cm śniegu, zboża ładnie przykryte, rzepak też dosyć.

Krystian: Opolskie,  powiat kluczborski: sobota -21, niedziela -19, śniegu około 10 cm.

Michał: woj. kujawsko-pomorskie, gmina Koronowo: -16,5 st. C, właściwie bez okrywy śnieżnej...

Mateusz: Płock: -16 praktycznie bez śniegu.

Arkadiusz: woj. kujawsko-pomorskie,  powiat Golub-Dobrzyń: zero śniegu a w sobotę rano mróz -19 dodatkowo lekki wiatr. Więc powtórka z poprzedniego roku odmiany poniżej 4,5 mrozoodporności pod plug. Rzepaki również.

Synoptycy przewidują, że taka pogoda zagości u nas na dłużej. Możemy spodziewać się w tym tygodniu nadal silnych mrozów i opadów śniegu praktycznie we wszystkich województwach. O sytuacji na polach będziemy pisać na bieżąco na naszym portalu oraz będziemy ją omawiać podczas naszych seminariów uprawowych, które odbędą się: 10 stycznia w Lublinie, 11 stycznia w Opolu, 12 stycznia w Poznaniu i 13 stycznia w Ostródzie.

Informacje i zapisy - TUTAJ.
bcz

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii