StoryEditor

Żyto: sporo odmian mieszańcowych

W Krajowym rejestrze żyta ozimego przeważają odmiany mieszańcowe, o wysokim potencjale plonowania i dobrych walorach paszowych. Przed wyborem odmiany do siewu sprawdź krajowe wyniki badań PDO tego zboża.
25.06.2019., 11:06h
Żyto należy do dość wiernie plonujących zbóż, lecz by nie przesadzić z jego tolerancją, warto do siewu wybrać odmiany mniej podatne na stresowe czynniki środowiska. Przed wyborem materiału siewnego warto zatem dokonać analizy tej oferty w oparciu na wynikach PDO. Obok potencjału plonowania przedstawione są tam także oceny podatności odmian na choroby, porastanie, czy wyleganie. Każda z tych cech jest dla rolnika ważną wskazówką agrotechniczną.

Kluczem do sukcesu w uprawie m.in. żyta ozimego jest wybór wysokoplennej odmiany, zwłaszcza dla poszczególnych rejonów kraju (tab. 1.). Wyniki te zwykle znacząco odbiegają od średnich wartości dla kraju. Między innymi z tego powodu prezentujemy materiały z PDO żyta ozimego w ujęciu regionalnym.

W ostatnim trzyleciu w rejonach I, II i VI prym w plonowaniu wiodła odmiana KWS Berado. W rejonie III była to – KWS Jethro, w IV – KWS Dolaro, a w V – KWS Tayo. Badane w krajowym systemie PDO odmiany najlepiej plonowały w rejonie III, gdzie większość przekroczyła plon 83 dt/ha. Z kolei najsłabsze wyniki notuje się w rejonie II i IV, ze średnią 70,8 i 71,6 dt/ha. Różnica w średnich plonach między najlepszym i najsłabszym rejonem kraju wynosi 11,4 dt/ha, a największe różnice między odmianami występują w rejonie I. Najlepiej plonowała tam odmiana KWS Berado (95,5 dt/ha), a najgorzej Dańkowskie Skand (65 dt/ha)…

Pełny tekst nt. wyników PDO żyta ozimego znajdziesz w wydaniu 7/2019 „top agrar Polska”. Polecam.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 10:09